Operetka w kościele Marii Magdaleny we Lwowie

Ukraińcy zorganizują w lwowskim kościele pw. św. Marii Magdaleny koncert, podczas którego solistka odeskiej opery zaśpiewa największe szlagiery wiedeńskiej operetki. Jest to możliwe, ponieważ obiekt formalnie jest salą koncertową.

Jak podał w środę lwowski portal Zaxid.net, w dniach 7-9 marca br. solistka opery w Odessie Natalija Stepaniak wystąpi w Lwowskiej Sali Organowej (tj. kościele św. Marii Magdaleny – red.) z programem “Wiedeńska operetka. Najpiękniejsze”. Towarzyszyć jej będą pianista Dmytro Mykytyn i skrzypaczka Ołeksandra Moroz.

Śpiewaczka wykona arie z najbardziej znanych wiedeńskich operetek, np. arię Giuditty “Meine Lippen Sie Kussen so heib” z operetki “Giuditta” Franza Lehára, arię Hanny z operetki “Wesoła wdówka” tego samego kompozytora, arię “Heia heia in den Bergen ist mein Heimatland” z “Księżniczki czardasza” Imre Kálmána oraz arię “Hab ich nur deine Liebe” z operetki “Boccaccio” Franza von Suppé. W programie są także osobne utwory zagrane przez wspomnianych instrumentalistów.

Artystka nie może doczekać się występów we Lwowie. „Operetka przekazuje miłość w rytmie walca. Przestawia cię na romantykę, na pozytywne emocje, jeśli otworzysz swoje serce na tę muzykę – wykiełkuje jak kwiat” – cytuje jej słowa Zaxid.net. Według Stepaniak na pomysł wystawienia arii operetkowych w tym miejscu wpadł dyrektor Lwowskiej Sali Organowej Iwan Ostapowycz.

Przypomnijmy, że Lwowska Sala Organowa to kościół pw. św. Marii Magdaleny, który został zabrany katolikom przez władze sowieckie. Obecnie należy on do władz miasta, które odmawiają zwrotu świątyni prawowitym właścicielom. Przy kościele działa parafia rzymskokatolicka, której władze sali organowej udostępniają świątynię dla praktyk religijnych w określonych godzinach. W 2018 chciano udostępnić kościół osobom ćwiczącym jogę, jednak po oburzeniu w mediach społecznościowych zajęcia z jogi odwołano.

Temat zwrotu m.in. kościoła pw. św. Marii Magdaleny był podniesiony przez Andrzeja Dudę w rozmowach ze stroną ukraińską w grudniu 2015 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ambasador RP na Ukrainie: ukraińskie ministerstwo kultury uznaje kradzież bolszewików [+FOTO]

Kresy.pl / zaxid.net

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Na elewacji polskiej szkoły we Lwowie Rada miasta Lwowa powiesiła popiersie jednego z największych krwawych rzeźników Polaków!
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie
  W Polsce nikomu nawet w największej tzw. pipidówce nie przyszłoby do głowy wieszać popiersie jakiegoś zacnego Polaka np. poety Słowackiego na elewacji ukraińskiej szkoły!
  Trzeba mieć łeb tzw. ruskiego kacapa i przynależeć do cywilizacji turańskiej (prof. Feliks Koneczny – Cywilizacje) aby w taki sposób poniżać naród i państwo do którego przybywają w wielkiej liczbie ze względu na biedę!
  Może polska dyplomacja powinna brać wzór z węgierskiej?

  • franciszekk
   franciszekk :

   Dziwimy się “nienormalnym” działaniom ruskiego prezydenta Putina np. oskarżeniom o współudział Polaków w wywołaniu II wojny światowej oraz współodpowiedzialność za skutki tej wojny. Przecież dziwaczne różne zachowania Ukraińców są podobne.
   Wynikają one z tego samego źródła cywilizacyjnego – z cywilizacji turańskiej (prof. Feliks Koneczny – Cywilizacje).
   Działania drugiej strony dążącej do ugody postrzegane są u nich jako słabość – uległość! Tylko brutalna siła jest poważana. Niech polska dyplomacja bierze przykład z węgierskiej w sprawie mniejszości narodowej. Skutecznie blokują Ukraińców w dążeniu do cywilizacji zachodniej i NATO! Niech najpierw mentalnie się zmienią aaa…….. to długi wielopokoleniowy proces.
   Bandyta który dokonał zwyrodniałego morderstwa bezbronnego człowieka a zwłaszcza ; kobiet, starców, dzieci a nawet niemowląt NIE MOŻE BYĆ BOHATEREM (ludobójstwo wołyńskie)!!!!…..