Sojusznicy z NATO ostrzegają Węgry przed niebezpieczeństwami związanymi z ich „bliskimi i rozszerzającymi się” stosunkami z Rosją i jeśli taki będzie wybór polityczny Budapesztu, „będziemy musieli zdecydować, jak najlepiej chronić nasze interesy bezpieczeństwa” – oznajmił w czwartek wysłannik USA na Węgry.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, sojusznicy z NATO ostrzegają Węgry przed niebezpieczeństwami związanymi z ich „bliskimi i rozszerzającymi się” stosunkami z Rosją i jeśli taki będzie wybór polityczny Budapesztu, „będziemy musieli zdecydować, jak najlepiej chronić nasze interesy bezpieczeństwa” – oznajmił w czwartek wysłannik USA na Węgry.

“Te uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa – podzielane przez 31 sojuszników Węgier – nie mogą być ignorowane” – powiedział ambasador USA David Pressman w przemówieniu z okazji 25. rocznicy członkostwa Węgier w sojuszu wojskowym NATO.

Pressman powiedział, że Węgry są sojusznikiem, “który zachowuje się jak żaden inny”.

“To  dotyczy rządu, który etykietuje Stany Zjednoczone i traktuje je jako “przeciwnika”, jednocześnie podejmując decyzje polityczne, które w coraz większym stopniu izolują je od przyjaciół i sojuszników. To przemówienie dotyczy wieloletniego przyjaciela i sojusznika, który mówi i robi rzeczy, które podważają zaufanie i przyjaźń” – powiedział.

Pressman powiedział, że Węgry otwarcie wzywają Stany Zjednoczone i innych sojuszników do odcięcia Ukrainy od wsparcia wojskowego w celu wymuszenia natychmiastowego zawieszenia broni i negocjacji pokojowych.

“Stany Zjednoczone również chcą pokoju. Chcemy zakończenia tej wojny. Ale węgierska propozycja nie odpowiada rzeczywistości” – dodał.

W opublikowanym na łamach serwisu „Hungarian Conservative” zwrócono uwagę na poniedziałkowe wystąpienie premiera Węgier, Viktora Orbána na forum Węgierskiej Izby Handlu i Przemysłu. Mówił m.in. o współpracy między krajami Europy Środkowej. Orbána powiedział, że Grupa Wyszehradzka wciąż „ma w sobie jeszcze trochę życia”, lecz zasugerował przy tym rozważenie innej możliwości międzypaństwowej współpracy w regionie. Wyraźnie wskazał na Serbię, Austrię oraz Słowację.

„Poza Węgrami, Słowacy i Serbowie również byli w to zaangażowani, a we wrześniu będą wybory w Austrii. Stąd, w następnym okresie łatwo może zostać zawiązana współpraca austriacko-węgiersko-słowacko-serbska, która nie zastępuje Grupy Wyszehradzkiej, ale pojawia się obok niej” – zaznaczył premier Węgier.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply