Szwecja i Wielka Brytania wyślą Ukrainie tysiące systemów przeciwpancernych

Szwecja przekaże na Ukrainę kolejne 5 tys. granatników przeciwpancernych AT-4. Również Wielka Brytania zapowiedziała, że wyśle Ukraińcom 6 tys. pocisków rakietowych, głównie przeciwpancernych.

Jak podała w środę szwedzka stacja SVT, Szwecja wyśle na Ukrainę kolejną partię uzbrojenia. Będzie to przede wszystkim kolejne 5 tys. granatników przeciwpancernych Pansarskott 86 (AT-4), a także sprzęt służący do rozminowywania.

Łączna wartość całego pakietu ma opiewać na 205 mln koron szwedzkich, czyli ponad 90 mln zł. Formalna decyzja w sprawie przekazania uzbrojenia ma zapaść niebawem.

Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist uważa, że obecnie niezmiernie ważne jest aktywne wspieranie Ukrainy, bo „ich walka jest też walką o europejski porządek bezpieczeństwa”. Nie wykluczył też kolejnych, podobnych dostaw w przyszłości. Przypomniał też, w kontekście wysyłania sprzęt do rozminowywania, że w przeszłości szwedzcy wojskowi szkolili Ukraińców w tym zakresie.

Przypomnijmy, że na początku marca br. premier Szwecji Magdalena Andersson poinformowała, że na Ukrainę zostanie wysłanych 5 tys. wyrzutni przeciwpancernych Pansarskott 86 (AT-4), a także 5 tys. hełmów i polowe racje żywnościowe. Niedługo potem szwedzkie dowództwo potwierdziło, że transport dotarł na Ukrainę. Dodajmy, że wówczas przeciwko wysyłaniu broni była szwedzka Partia Lewicy, która tym razem na posiedzeniu Komisji ds. Finansów zagłosowała „za”.

Dodajmy, że w tym tygodniu również Wielka Brytania zapowiedziała, że wyśle Ukraińcom tysiące kolejnych systemów przeciwpancernych. Londyn zamierza przekazać jeszcze 6 tys. pocisków rakietowych, głównie przeciwpancernych, a także z głowicami HE. Więcej szczegółów na ten temat ma przedstawić dziś, tj. w czwartek 24 marca, brytyjski premier Boris Johnson, który weźmie udział w specjalnym szczycie NATO i G7. Jak pisaliśmy, we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony podało, że Wielka Brytania przekazała już Siłom Zbrojnym Ukrainy ponad 4 tys. lekkich systemów przeciwpancernych NLAW, To dużo więcej, niż dotąd oficjalnie podawano.

Jak informowaliśmy, Niemcy prześlą na Ukrainę 1000 nowoczesnych wyrzutni przeciwpancernych Panzerfaust i 500 pocisków rakietowych systemu przeciwlotniczego Stinger z zasobów Bundeswehry. Dodatkowo na Ukrainę trafi z RFN 500 pocisków produkcji radzieckiej Strieła, które państwo to odziedziczyło po armii NRD.

svt.se / Bloomberg / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply