Prezes UOKiK kontroluje kilkadziesiąt firm podejrzanych o generowanie zatorów płatniczych. Na podmioty mogą zostać nałożone surowe kary finansowe – pisze “Puls Biznesu” (PB).

Kilkadziesiąt firm jest kontrolowanych przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w związku z podejrzeniem generowania zatorów płatniczych – podała w poniedziałek Polska Agencja Prasowa (PAP) powołując się na informacje “Pulsu Biznesu”. W przypadku wykazania nieprawidłowości na podmioty mogą zostać nałożone surowe kary finansowe.

“Puls Biznesu” podaje, że rząd zamierza zwalczać proceder zwlekania z płatnościami na rzecz swoich kontrahentów, zwłaszcza małych przedsiębiorców.

Zobacz także: UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki. Powód – nieprawidłowe uwidacznianie cen

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje ustawa o zwalczaniu zatorów płatniczych. Jest ona używana jako bat na nierzetelnych dłużników. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął dotąd na jej podstawie 51 postępowań wobec firm, w przypadku których przeterminowane (powyżej 60 dni) skumulowane zadłużenie z trzech kolejnych miesięcy przekracza 5 mln zł. Szef UOKiK zamierza wszcząć do końca roku 100 kolejnych postępowań – podaje “PB”.

Według medium, decyzje, czy, kto i w jakiej wysokości zostanie ukarany, zapadną dopiero po zakończeniu tych postępowań.

“PB” podkreśla, że ustawa nie limituje wysokości kar pieniężnych, które mogą zostać nałożone. Prezes UOKiK będzie wyliczał wysokość kary wedle specjalnego wzoru. Brane pod uwagę będą m.in. wysokość skumulowanego przeterminowanego zadłużenia oraz długości zwłoki w płatnościach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: UOKiK nałożył wielomilionową karę na Gazprom

“Przepisy te zdecydowanie poprawią płynność finansową przedsiębiorców” – medium cytuje prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego. Szef Urzędu podkreślił też, że “ma na myśli głównie firmy średnie, małe i mikro, którym więksi kontrahenci nie płacą na czas. W efekcie mniejsi przedsiębiorcy kredytują działalność potentatów gospodarczych”.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply