Firmy z Holandii sprzedają swoje zaawansowane technologie podmiotom założonym przez rosyjski wywiad wojskowy – oświadczył Jan Swillens, szef holenderskiej Wojskowej Służby Wywiadu (MIVD). Podkreślił, że sektor high-tech pomaga w ten sposób nieświadomie Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie.

Rosyjskie tajne służby miały utworzyć dziesiątki przedsiębiorstw działających w Holandii jako “firmy-przykrywki”. “Ich celem jest chęć uniknięcia zachodnich sankcji” – podkreślił w sobotę Jan Swillens, cytowany przez portal Financieele Dagblad. Kupowane w Holandii technologie są następnie przemycane do Rosji w celach wojskowych.

Opisywane zjawisko nasiliło się po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podobne praktyki mają jednak miejsce od czasu aneksji Krymu w 2014 roku.

Już kilka miesięcy temu Swillens poinformował o tym procederze minister obrony Kajsę Ollongren.

Financieele Dagblad zwraca uwagę, że holenderski sektor zaawansowanych technologii zalicza się do światowej czołówki. Przykładem są firmy NXP, ASML, Akzo i VDL.

Zobacz także: Amerykańska firma technologiczna dostarczała sprzęt Rosji mimo sankcji

“Wiele osób nie rozumie, że Rosjanie nas szpiegują. Trzeba pamiętać też, że jako kraj NATO mamy dużą wiedzę o Amerykanach i innych sojusznikach” – podkreśla Ben de Jong, badacz służb wywiadowczych na uniwersytecie w Lejdzie. Jego zdaniem to “wielka naiwność” Holandii.

W Holandii produkowane są mikroczipy oraz istotne komponenty sprzętu komunikacyjnego i technologii morskiej.

Zobacz także: Raport: Nowoczesny sprzęt wojskowy Rosji zawiera podzespoły pochodzące z krajów Zachodu

fd.nl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply