Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na rosyjski koncern gazowy Gazprom za brak współpracy w dochodzeniu w sprawie Nord Stream 2.

Jak podaje portal telewizji TVN24 UOKiK nałożył na Gazprom karę w wysokości 213 mln zł. Telewizja twierdzi, że decyzja urzędu związana „jest z prowadzonym postępowaniem w sprawie utworzenia konsorcjum finansującego budowę gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody Prezesa UOKiK”. Gazprom nie jest przy tym jedyną firmą jaka pojawiła się na celowniku polskiego urzędu w ramach tego postępowania. Występują w nim także Engie Energy ze Szwajcarii i niderlandzkie Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jednak to według UOKiK to właśnie Gazprom nie przedstawił wymaganych w ramach postępowania dokumentów. Polski urząd chciał dostać do wglądu kontrakty jakie spółka zależna Rosjan zawarła z wyżej wymienionymi spółkami zachodnioeuropejskimi. „Pomimo prawnego obowiązku współpracy z Prezesem Urzędu przedsiębiorstwo [Gazprom] nie przekazało tych informacji, także po wszczęciu w maju postępowania w związku z brakiem współpracy, które powinno być dla spółki sygnałem ostrzegawczym” – wskazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Obowiązek uzyskania przez spółki zagraniczne zgody UOKiK na ich wspólne przedsięwzięcie i przedłożenia polskiemu urzędowi wspomnianych dokumentów nakłada na firmy prawo europejskie. „Dokumenty, o które wystąpił Prezes Urzędu, to przede wszystkim umowy przesyłu, dystrybucji, sprzedaży, dostaw i magazynowania paliw gazowych” – poinformował szef UOKiK.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak dodał – „W mojej opinii to działanie umyślne, które miało utrudnić prowadzone postępowanie. Zdecydowałem w związku z tym o nałożeniu na Gazprom blisko 213 milionów złotych kary. To maksymalna sankcja przewidziana przepisami prawa za nieudzielenie informacji na żądanie Prezesa Urzędu, stanowiąca równowartość 50 milionów euro”.

Gazprom zajął już stanowisko w sprawie decyzji UOKiK. Jak podała agencja informacyjna RIA Nowosti, gazowy potentat twierdzi, że dokumenty jakich przekazania domagał się polski urząd „nie miały żadnego związku z postępowaniem antymonopolowym w sprawie Nord Stream 2”.

tvn24.pl/ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz