Deputowany izby niższej białoruskiego parlamentu – Izby Reprezentantów Igor Marzaliuk zapowiedział czego będzie dotyczyć wtorkowe orędzie do narodu prezydenta Łukaszenki.

Orędzie Aleksandra Łukaszenki zostanie wygłoszone w okresie narastania tłumów uczestniczących w wiecach wyborczych jego czołowej kontrkandydatki Swietłany Tichanowskiej i po tygodniach zatrzymań i aresztowań przeciwników urzędującego prezydenta. O jego przypuszczalnej treści powiedział przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Nauki Izby Reprezentantów Igor Marzaliuk uważany za parlamentarzystę należącego do kręgu bliższych współpracowników prezydenta Białorusi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Aleksander Łukaszenko zwięźle da do zrozumienia, że ​​kraju nie sprzedaje się za żadną cenę, powie o tym, jak będziemy się rozwijać, jak będziemy wzmacniać naszą suwerenność i niezależność” – słowa Marzaliuka wypowiedziane do dziennikarzy zacytowała w poniedziałek białoruska, państwowa agencja informacyjna Biełta. Parlamentarzysta podkreślał znacznie przypadających na najbliższą niedzielę wyborów prezydenckich. „W tych wyborach będzie się decydować, jakby to patetycznie nie brzmiało, czy Białoruś będzie niepodległą, suwerenną, samowystarczalną” – oceniał Marzaliuk – „Te wybory odbywają się pod bezprecedensową presją zewnętrzną”.

Białoruski KGB zatrzymał w środę 33 najemników z rosyjskiej firmy militarnej tak zwanej „grupy Wagnera”. Wśród zatrzymanych jest co najmniej 14 bojowników, którzy wcześniej znajdowali się szeregach oddziałów donbaskich separatystów.

Stało się to tuż po tym, gdy prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko wielokrotnie zarzucał opozycji, że przy okazji wyborów prezydenckich chce zdestabilizować sytuację w kraju. Sugerował przy tym, że stanie się to z zagranicznym wsparciem.

Pierwotnie orędzie zostało zaplanowane na poniedziałek, jednak w niedzielę przedstawiciel sztabu wyborczego Łukaszenki poinformował, że zostało ono przeniesione na 4 sierpnia. Odbędzie się ono w reprezentacyjnym Pałacu Republiki w centrum Mińska.

belta.by/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz