Ponad połowa z 1871 europejskich firm, które przed rosyjską inwazją na Ukrainę działały na terenie Rosji, nie wycofała się z tego rynku – podaje Financial Times. Wśród nich m.in. włoski bank UniCredit, austriacki Raiffeisen, szwajcarskie przedsiębiorstwo spożywcze Nestle czy brytyjski Unilever.

Dane Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej wskazują, że ponad połowa z 1871 europejskich firm, które przed inwazją Rosji na Ukrainę działały na terenie Federacji Rosyjskiej, nie wycofała się z tego rynku – podaje Financial Times w poniedziałek.

Znajdują się wśród nich m.in. włoski bank UniCredit, austriacki Raiffeisen, szwajcarskie przedsiębiorstwo spożywcze Nestle czy brytyjski Unilever.

Analiza Financial Times wykazała jednocześnie, że ​​największe europejskie firmy poniosły co najmniej 100 miliardów euro bezpośrednich strat z powodu swojej działalności w Rosji od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Przeczytaj: Skokowy wzrost zysków Deutsche Bank w Rosji za 2022 rok

Badanie 600 rocznych raportów europejskich grup i sprawozdań finansowych za 2023 r. wykazało, że 176 firm odnotowało utratę wartości aktywów, straty związane z wymianą walut i innymi jednorazowymi wydatkami w wyniku sprzedaży, a także zamknięcia lub ograniczenia działalności rosyjskich partnerów biznesowych.

Liczby te nie obejmują np. skutków związanych z wyższymi kosztami energii i towarów.

Zobacz także: Leroy Merlin opuszcza Rosję. Jest oświadczenie

ft.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply