Analiza przeprowadzona przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) pokazuje, że firmy, które nie wycofały się z Rosji, praktycznie nie płacą w Polsce CIT. Jego wysokość nie przekracza 1 proc. ich przychodów. Jedynie w 2020 roku, wspomniane przedsiębiorstwa zapłaciły w Rosji większy podatek niż w Polsce w latach 2012-2020.

Luki prawne, które pozwalają na płacenie podatku CIT w minimalnej wysokości, są wykorzystywane często przez firmy, które nie wycofały się z Rosji. Analiza ZPP wskazuje, że Auchan Polska, Leroy Merlin oraz Astrazeneca Pharma Poland w latach 2012-2020 zapłaciły CIT w wysokości nieprzekraczającej nawet 0,31 proc. ich łącznych przychodów wygenerowanych na terenie Polski.

Zobacz także: Le Monde: Francuskie koncerny i sieci handlowe nie chcą wycofywać się z Rosji

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku firm, które postanowiły wstrzymać się z dokonywaniem nowych inwestycji w Rosji, lecz dalej prowadzą tam podstawą działalność biznesową. Rockwool Polska, Bonduelle polska czy Total Polska zapłaciły w latach 2012-2020 w naszym kraju CIT nieprzekraczający nawet 0,65 proc. ich łącznych przychodów.

Firmy, które nie wycofały się z Rosji, płacą tam wyższe podatki niż w Polsce. Przykładem jest Leroy Merlin. W 2020 roku firma zapłaciła podatek ponad 2,5-krotnie większy w Federacji Rosyjskiej niż w latach 2012-2020 w Polsce.

“Zjawisko to po raz kolejny pokazuje, jak nieskuteczny jest polski system podatkowy, w szczególności w obszarze podatku płaconego przez spółki kapitałowe. (…) Podatek CIT jest de facto dobrowolny, gdyż jest płacony tylko przez te podmioty, które nie stosują optymalizacji podatkowych” – podkreśla ZPP.

Zobacz także: Bloomberg: Shell kupuje „mieszankę łotewską”. 49,99 proc. to paliwo z Rosji

zpp.net.pl / obserwatorgospodarczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply