Obywatel Ukrainy zatrzymany z nieważnym prawem jazdy i skazany za prowadzenie bez uprawnień, może zostać uznany za niewinnego – dzięki specustawie, który wydłużyła ważność dokumentów wydanych na Ukrainie. W jego sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Serwis Infor opisuje sprawę obywatela Ukrainy, zatrzymanego w lutym br. przez policję do kontroli drogowej. Okazało się, że kierował posiadając ukraińskie prawo jazdy, które straciło termin ważności. Zgodnie z przepisami został potraktowany jako osoba, która prowadziła bez uprawnień. W marcu br. Ukrainiec wyrokiem nakazowym Sądu Rejonowego został uznany za winnego. Otrzymał karę 1,5 tys. zł grzywny i półroczny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Infor zwraca jednak uwagę na istnienie artykułów 14 i 14a ustawy z dnia 23 marca 2022 r. o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy na terytorium RP. Stanowią one, że w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 roku za ważne uznaje się także ukraińskie prawa jazdy – w tym te, których termin ważności upłynął.

 

„I ten konkretny kierujący być może łapał się w te przepisy. Został w końcu zatrzymany w lutym 2023 r. (…) być może jednak miał ważne uprawnienia do kierowania pojazdami. Bo być może w świetle przepisów jego prawo jazdy należało uznać za ważne” – zaznaczono. W opinii autora tekstu, „sąd niezbyt wnikliwie zapoznał się z dowodami” i pochopnie podjął decyzję i wydając wyrok nakazowy, bez przeprowadzania rozprawy. Obecnie, wyrok jest prawomocny, choć „tak naprawdę bezzasadny” i, zdaniem komentującego, obarczony wadą prawną.

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zastępca, Stanisław Trociuk, wniósł o uchylenie orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu. W uzasadnieniu powołał się na specustawę w związku z wojną na Ukrainie, dodając, że jego zdaniem doszło do naruszenia prawa procesowego.

Jeśli kasacja zostanie przyjęta, Sąd Rejonowy musi sprawdzić, kiedy konkretnie ukraińskie prawo jazdy straciło ważność. Jeżeli między miało to miejsce w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 roku, to „jedynym wyrokiem zapadającym w sprawie może być wyrok uniewinniający”.

Przeczytaj: Pijany kierowca z Ukrainy chciał podczas kontroli przekupić policjantów. Grozi mu do 10 lat więzienia

Infor .pl/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply