Departament Obrony USA zatwierdził drugą część pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. To pakiet wart 150 mln dolarów, w skład którego wchodzą radary przeciwartyleryjskie i drony.

O decyzji Pentagonu poinformował w piątek jego rzecznik, John Kirby. Powiedział, że decyzję podjęto tego samego dnia. Wyjaśnił, że pakiet pomocowy o wartości 150 mln dolarów, przyznany w ramach inicjatywy wspierania bezpieczeństwa Ukrainy, ma pomóc jej siłom zbrojnym „zachować integralność terytorialną swojego kraju i polepszyć interoperacyjność z NATO”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jak podano, w ramach pakietu pomocowego zaplanowano przekazanie Ukraińcom radarów przeciwartyleryjskich, kilku bezzałogowych systemów latających, a także sprzęt ochrony łączności. Nie sprecyzowano, o jakie dokładniej bezzałogowce chodzi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kirby zaznaczył, że jest to uzupełnienie wcześniejszego pakietu wartości 125 mln dol., ogłoszonego w marcu tego roku. Zapewnił też, że USA będą dalej wspierać Ukrainę w sferze bezpieczeństwa, w tym poprzez dostawy broni śmiercionośnej.

Swoją wdzięczność wyraził Amerykanom za tę decyzję prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zamieścił w tej sprawie wpis na Twitterze.

„Ważne wiadomości od naszych amerykańskich partnerów. Departament Obrony zatwierdził 150 mln dol. jako drugą część amerykańskiej pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa w 2021 roku. Jestem wdzięczny Białemu Domowi za ten ważny wkład w ratowanie życia naszych żołnierzy i wzmacniania zdolności ukraińskiej armii” – napisał Zełenski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w marcu br. Departament Obrony USA ogłosił, że w ramach specjalnej inicjatywy wsparcia w zakresie bezpieczeństwa (Ukraine Security Assistance Initiative), Ukrainie zostanie przekazany pakiet pomocowy o wartości 125 mln dolarów. W jego ramach, Ukraińcy mają otrzymać dwie uzbrojone łodzie patrolowe Mark VI, a także radary przeciwartyleryjskie, wsparcie medyczne, dostęp do zdjęć i analiz satelitarnych oraz dodatkowe szkolenia. Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że w ten sposób USA potwierdzają swoje zaangażowanie na rzecz dostarczenia Ukrainie defensywnej broni śmiercionośnej, co ma jej umożliwić bardziej efektywną obronę. Ogłoszony w marcu pakiet to pierwsza część większego pakietu, wartego łącznie 275 mln dolarów, zatwierdzonego przez Kongres USA na rok budżetowy 2021. O zatwierdzeniu drugiej części właśnie poinformowano.

Przeczytaj: Ukraiński ekspert: Ukraina przelewa własną krew w obronie Polski, krajów bałtyckich i USA – zasługujemy na większe wsparcie

Od 2014 roku Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie pomoc w zakresie bezpieczeństwa i obrony o łącznej wartości ponad 2 mld dolarów.

Ukrinform / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz