Iran złożył w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości (MTS) w Hadze pozew przeciwko USA twierdząc, że majowa decyzja o nałożeniu na niego amerykańskich sankcji narusza traktat zawarty między oboma krajami – podała we wtorek agencja Reutera powołując się na komunikat Trybunału.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jest sądem Organizacji Narodów Zjednoczonych powołanym do rozsądzania sporów między państwami. Pozew Iranu zawiera wniosek o nakazanie przez Trybunał Stanom Zjednoczonym tymczasowego zdjęcia sankcji do czasu przedstawienia szczegółowego uzasadnienia.

Jak dowiedział się Reuters w anonimowym źródle w Departamencie Stanu USA, Amerykanie uważają irański pozew za bezzasadny i będą się mu przeciwstawiać przed MTS. „Chociaż nie możemy wypowiedzieć się na temat konkretów, wniosek Iranu jest bezpodstawny i zamierzamy energicznie bronić Stanów Zjednoczonych przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości” – powiedział rozmówca agencji.

Umowa międzynarodowa, na którą powołuje się Iran to Traktat o Przyjaźni, Stosunkach Gospodarczych i Prawach Konsularnych z 1955 roku. Iran już złożył jeden pozew powołując się na tę umowę – w 2016 roku. Waszyngton stwierdził wówczas, że MTS nie ma w tej sprawie jurysdykcji. Trybunał zajmie się tą sprawą w październiku br.

W przypadku obecnego pozwu można spodziewać się szybszych rozstrzygnięć – wnioski o orzeczenia tymczasowe są zazwyczaj wysłuchiwane w ciągu kilku tygodni a wyroki zapadają w ciągu kilku miesięcy.

Orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące, lecz MTS nie ma żadnych narzędzi do ich egzekwowania, w związku z czym, jak zauważa Reuters, państwa czasem je ignorują.

Przypomnijmy, że prezydent USA Donald Trump ogłosił w maju, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia nuklearnego JCPOA i wprowadzają ponownie sankcje przeciw Iranowi. Trump argumentował, że w ten sposób chce powstrzymać Iran przed pozyskaniem broni jądrowej. Według niego, porozumienie JCPOA pozwoliło Iranowi na zgromadzenie środków na „wspieranie terroryzmu” w regionie Bliskiego Wschodu. Zerwanie układu przez USA spotkało się z krytyką pozostałych sygnatariuszy układu – Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Niemiec i Unii Europejskiej.

PRZECZYTAJ: Putin: Iran wypełniał postanowienia JCPOA, za co go karać?

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply