Ukraina gotowa na potencjalne spotkanie Zełenski-Putin w Turcji

Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, wyraził zadowolenie z organizowanych przez Turcję negocjacji rosyjsko-ukraińskich i przyznał, że gdyby Turcji udało się zorganizować spotkanie Zełenski-Putin, to Ukraina jest gotowa na taką inicjatywę.

Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, pochwalił Turcję, a przede wszystkim jej prezydenta, Recepa Tayyipa Erdogana, za organizację rosyjsko-ukraińskich negocjacji w Turcji. Jego zdaniem, Erdoganowi udało się stworzyć „właściwą atmosferę” dla takich rozmów.

Jesteśmy wdzięczni prezydentowi Turcji za jego starania. Mogę powiedzieć otwarcie, że właśnie dzięki temu, że osobiście zajął się kwestią rozmów między Ukrainą a Rosją, udało się je przenieść z Białorusi do Turcji. To jednoznacznie pozytywna decyzja. A także stworzyć, mówiąc dyplomatycznie, właściwą atmosferę podczas samych negocjacji, dlatego że zwrócił się do uczestników przed tym, jak zaczęły się rozmowy – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Minister przyznał, że w takim kontekście, Ukraina pozytywnie ocenia turecką inicjatywę, by zorganizować w Turcji spotkanie prezydentów Ukrainy i Rosji.

– Ze względu na te sukcesy tureckiej dyplomacji, oczywiście, jeśli uda mu się zorganizować spotkanie prezydentów [Wołodymyra] Zełenskiego i [Władimira] Putina w Turcji, to z zadowoleniem przyjmiemy taką inicjatywę – oświadczył Kułeba.

Według agencji Unian, deklaracja ze strony Kułeby padła przy okazji jego wizyty w Warszawie, podczas transmitowanej w mediach społecznościowych konferencji prasowej.

W czwartek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jest w pełni zdeterminowany, by przeprowadzić rozmowy z przywódcami Ukrainy i Rosji i zjednoczyć ich, by zakończyć rozlew krwi. W piątek Erdogan oświadczył z kolei, że prezydenci Zełenski i Putin mogą w najbliższym czasie spotkać się w Stambule. Jego zdaniem, uzgodnienia poczynione na rozmowach delegacji obu krajów dają podstawę do spotkania na poziomie prezydentów.

Erdogan wyraził przy tym gotowość Turcji do stania się jednym z państw-gwarantów nowego układu jaki zostałby zawarty między Rosją a Ukrainą, choć zaznaczył, że konieczne jest jeszcze głębsze zastanowienie się nad tą formułą. Turcję, jako jednego z możliwych stron gwarantujących nowy ład między Ukrainą i Rosją, wskazał już przedstawiciel Kijowa prowadzący rozmowy z Rosjanami. Turecki przywódca był natomiast sceptyczny co do możliwości przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Przeczytaj więcej: Erdogan zapowiedział spotkanie prezydentów Rosji i Ukrainy

Ostatni runda negocjacji rosyjsko-ukraińskich odbyła się w niedzielę w Stambule. Otwierał ją właśnie Erdogan. Była to szósta runda rozmów rosyjsko-ukraińskich od wybuchu wojny. Dwie z nich zostały przeprowadzone w trybie wideokonferencji. Pierwsza odbyła się 28 lutego, to jest cztery dni po rozpoczęciu rosyjskiego ataku.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz