W poniedziałek rosyjskie ministerstwo obrony oskarżyło ukraińską armię armię o ostrzelanie Doniecka przy pomocy rakiety z ładunkiem kasetowym – poinformowała agencja prasowa Reutera. Rzecznik ukraińskiego wojska zaprzecza.

Jak poinformowała agencja prasowa Reutera, w poniedziałek rosyjskie ministerstwo obrony oskarżyło ukraińską armię armię o ostrzelanie Doniecka przy pomocy rakiety z ładunkiem kasetowym. Według rosyjskiego MON 20 osób zginęło, a 28 zostało rannych.

Ministerstwo nie dostarczyło żadnych dowodów, a Ukraina zaprzeczyła przeprowadzeniu takiego ataku. Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować oświadczeń żadnej ze stron.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1516 PLN    (6.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„To bez wątpienia rosyjska rakieta lub inny rodzaj amunicji, nie ma nawet sensu o tym mówić” – powiedział rzecznik ukraińskiego wojska Leonid Matuszkin podczas telewizyjnej konferencji.

Prorosyjscy separatyści kontrolujący część ukraińskiego obwodu donieckiego powiedzieli wcześniej, że wśród ofiar rzekomego uderzenia było dziecko i oskarżyli Kijów o popełnienie zbrodni wojennej.

Według przywódcy separatystów, Denisa Puszylina, rakieta Toczka-U została przechwycona nad Donieckiem w poniedziałek, ale jej część wylądowała w centrum miasta.

Jak informowaliśmy wcześniej, Ołeksij Biłoszycki, zastępca szefa kijowskiej policji patrolowej, oskarżył w niedzielę siły rosyjskie o użycie amunicji fosforowej w rejonie miasta Popasna, w obwodzie ługańskim. Amunicja Fosforowa jest zakazana przez Konwencję Genewską.

„Miażdżąca, destrukcyjna, brzydka siła. To właśnie naziści nazywali Brennende Zwiebel [płonąca kopuła]. To właśnie rasiści uwalniają teraz w naszych miastach. Niesamowite cierpienie i pożary” – napisał.

Protokoły dodatkowe z 1977 roku do konwencji genewskiej zabraniają używania amunicji z białym fosforem, jeśli zagrożona jest ludność cywilna.

„Użycie takiej broni fosforowej przeciwko jakimkolwiek celom wojskowym w skupiskach ludności cywilnej jest zabronione, chyba że cel wojskowy jest wyraźnie oddzielony od cywilów. Użycie zrzuconej z powietrza broni zapalającej przeciwko celom wojskowym w skupiskach ludności cywilnej jest po prostu zabronione” – czytamy na stronie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz