Rosyjski prezydent Władimir Putin wydał w piątek dekret, na mocy którego liczba żołnierzy w siłach zbrojnych Rosji zwiększy się do 1,32 mln. To wzrost o 170 tys. w porównaniu z obecnym stanem.

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał w piątek zwiększyć liczbę żołnierzy rosyjskiej armii o prawie 170 000 do łącznie 1,32 mln – podaje agencja AP. Dokument zwiększa też ogólną liczbę rosyjskiego personelu wojskowego do około 2,2 mln. Jak czytamy, dekret Putina wszedł w życie natychmiast.

To druga taka rozbudowa armii od 2018 r. Poprzednie wzmocnienie armii o 137 tys. żołnierzy, ogłoszone przez Putina w sierpniu 2022 r., sprawiło, że liczebność rosyjskiego wojska wzrosła do około 2 mln personelu i około 1,15 mln żołnierzy.

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że zarządzenie nie spowoduje “znaczącego rozszerzenia poboru do wojska”, dodając, że wzrost ten będzie następował stopniowo w drodze rekrutacji większej liczby ochotników.

Jako powód decyzji rosyjski resort obrony podał tzw. “specjalną operację wojskową” (Kreml nazywa tak wojnę na Ukrainie) oraz rozszerzenie NATO.

Doniesienia ukraińskiego wywiadu z początku 2023 roku sugerowały, że Rosja stara się stworzyć siły zbrojne liczące 2 miliony ludzi. Przypomnijmy, że w lipcu br. prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, która zwiększa o pięć lat wiek pobytu w rezerwie obywateli o stopniach wojskowych niższych od oficerskich.

We wrześniu brytyjski wywiad podał, że władze rosyjskie zamierzają werbować więcej migrantów, aby wysłać ich na wojnę na Ukrainie, aby uniknąć mobilizacji wewnętrznej przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku.

Przeczytaj: Arachamija: Rosja była gotowa zakończyć wojnę, gdyby Ukraina stała się neutralna i zrezygnowała z drogi do NATO

apnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply