Trybunał Konstytucyjny orzekł w poniedziałek, że unijne kary finansowe nałożone na Polskę przez TSUE są niezgodne z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją unijne przepisy, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę w sprawie kopalni Turów i byłej Izby Dyscyplinarnej SN. Poniedziałkowy wyrok został ogłoszony w pełnym składzie, a zdanie odrębne do orzeczenia zgłosiło czterech sędziów.

W listopadzie 2021 r. wniosek do TK w tej sprawie złożył prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Wniosek miał związek z nałożeniem przez TSUE na Polskę dwóch kar finansowych – ws. kopalni Turów i ówczesnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Ziobro domagał się zbadania zgodności z konstytucją art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie, w jakim “TSUE przyjmuje, że przepis ten umożliwia nakładanie kar pieniężnych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego”. Chodziło też o przepis upoważniający przewodniczącego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskie lub sędziego unijnego trybunału do nałożenia środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania Polski.

W październiku 2021 roku wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości nałożył na Polskę 1 mln euro dziennej kary za niewykonanie orzeczenia TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Kary były naliczane także po zlikwidowaniu Izby Dyscyplinarnej.

Z kolei we wrześniu 2021 TSUE nakazał Polsce zamknąć kopalnię Turów oraz określił karę pieniężną w wysokości 0,5 mln euro dziennie w okresie, w którym Polska nie zaprzestanie eksploatacji złoża. Ugoda z Czechami w tej sprawie została podpisana na początku 2022 roku.

W marcu br. ówczesny minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk informował, że Komisja Europejska potrąciła Polsce łącznie ponad 369,2 miliona euro kar za brak wykonania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To równowartość ponad 1,7 miliarda złotych.

Zobacz także: Ziobro kieruje do TK wniosek dotyczący decyzji UE ws. samochodów spalinowych

Przeczytaj: Sądy konstytucyjne wielu państw UE orzekły o wyższości prawa krajowego nad unijnym

dorzeczy.pl / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply