Priorytetem Kremla jest szybkie powołanie jak największej liczby osób do sił zbrojnych – uważa brytyjski wywiad.

Resort obrony Wielkiej Brytanii przypomina w poniedziałkowej aktualizacji wywiadowczej, że w połowie lipca Duma Państwowa uchwaliła regulacje, które przewidują podwyższenie górnej granicy wieku poborowych z 27 do 30 lat. Skutkuje ona tym, że do wojska będą powoływani mężczyźni od 18. do 30. roku życia.

Jak podkreśla brytyjski wywiad, poborowi, nawet jeśli nie wezmą udziału w inwazji Rosji na Ukrainę, przejmą obowiązki wykonywane do tej pory przez profesjonalnych żołnierzy lub rezerwistów wcielonych do armii podczas mobilizacji.

Przeczytaj: Reuters: Grupa Wagnera wstrzymała rekrutację nowych najemników

Przepisy pozwalają dodatkowo na powoływanie pod broń wyższych rangą oficerów rezerwy, którzy nie przekroczyli 70. roku życia.

Brytyjskie ministerstwo ocenia, że Kreml chce mieć możliwość jak najszybszego wysłania dodatkowej liczby żołnierzy na front na Ukrainie.

Czytamy, że działania w kwestii poboru do armii wpisują się w sekwencję wydarzeń w Rosji. Świadczą one, że inwazja na Ukrainę w coraz większym stopniu dotyka “zwykłych” Rosjan. Wcześniej rosyjskie władze zapewniały, że tak się nie stanie.

Brytyjczycy zauważają, że ataki dronów na cele w Moskwie, wyjątkowe nasilenie represji politycznych oraz niedawny bunt najemniczej Grupy Wagnera, przypominają Rosjanom o trwającej wojnie.

Zobacz także: Media: Brytyjczycy szkolą ponad 2 tys. ukraińskich komandosów, którzy wezmą udział w operacji odbicia Krymu

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply