Szwecja oczekuje zgody Turcji na dołączenie do NATO w najbliższym czasie

Szwecja oczekuje, że Turcja zatwierdzi jej członkostwo w NATO w ciągu kilku tygodni.

„Odbyłem rozmowy dwustronne z moim kolegą ministrem spraw zagranicznych Turcji Hakanem Fidanem, podczas których przekazał mi, że spodziewa się ratyfikacji w ciągu kilku tygodni” – szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström powiedział w środę w Brukseli.

„Oczywiście nie przyjmujemy niczego za pewnik, ale nie możemy się doczekać zakończenia tej sprawy. W tej rozmowie nie przedstawiono żadnych nowych warunków, nie było żadnych nowych żądań ze strony rządu tureckiego” – powiedział dziennikarzom Billström.

Jak informowaliśmy, w połowie listopada br. w Komisji Spraw Zagranicznych Wielkiego Tureckiego Zgromadzenia Narodowego zdecydowano o odroczeniu negocjacji nad projektem ustawy o zatwierdzeniu ratyfikacji protokołu akcesyjnego Szwecji do NATO.

Przemawiając podczas negocjacji nad całą propozycją, wiceminister spraw zagranicznych Burak Akçapar stwierdził, że przeżywamy okres głębokich zmian i transformacji na poziomie międzynarodowym.

Wskazując, że bezpieczeństwo krajów bałtyckich i geografii północnej jest jeszcze ważniejsze dla sojuszu NATO po wojnie rosyjsko-ukraińskiej, Akçapar powiedział: „Szwecja, która jest jednym ze strategicznie ważnych krajów tego regionu, zdecydowała się porzucić swoją politykę neutralności w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa po rozpoczęciu wojny i przystąpić do NATO. Od początku procesu na najwyższym szczeblu podkreślaliśmy, że Szwecja, jako nasz przyszły sojusznik, powinna uwzględnić uzasadnione obawy bezpieczeństwa naszego kraju i działać w duchu sojuszu”.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że po rozmowach ze swoim tureckim odpowiednikiem w Ankarze jest przekonany, że nastąpi postęp w sprawie starania Szwecji o członkostwo w NATO. „Jestem przekonany, że w tej sprawie nastąpi postęp” – powiedział Blinken reporterom na lotnisku przed opuszczeniem Ankary, gdy zapytano go, czy Turcja zapewniła, że poprze członkostwo Szwecji w NATO.

Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone są bardzo zachęcone faktem, że Erdogan przedłożył parlamentowi protokół ratyfikacyjny, dodając, że Ankara i Waszyngton podjęły „wspólne zobowiązanie” do zapewnienia przyłączenia Szwecji do sojuszu.

„Spodziewam się, że doprowadzimy to do skutku” – powiedział.

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział, że postara się w jak największym stopniu ułatwić parlamentarną ratyfikację członkostwa Szwecji w NATO, ale dodał, że Sztokholm nadal nie podjął wystarczających działań wobec kurdyjskich bojowników.

Erdogan powiedział także, że planowane rozmowy w parlamencie na temat budżetu państwa Turcji na rok 2024 będą teraz traktowane priorytetowo, co sugeruje, że zatwierdzenie członkostwa Szwecji w NATO może nie nastąpić szybko.

„Ale postaramy się maksymalnie ułatwić prace. Postaramy się na tym etapie wykazać pozytywne wysiłki w miarę naszych możliwości, o ile nasi partnerzy podejdą do nas pozytywnie”.

Projekt ustawy musi zostać zatwierdzony przez parlamentarną komisję spraw zagranicznych przed głosowaniem w pełnym składzie Zgromadzenia Ogólnego. Następnie Erdogan podpisałby tę ustawę.

Kresy.pl / cnbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply