Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek, że po rozmowach ze swoim tureckim odpowiednikiem w Ankarze jest przekonany, że nastąpi postęp w sprawie starania Szwecji o członkostwo w NATO.

Projekt ustawy musi zostać zatwierdzony przez parlamentarną komisję spraw zagranicznych przed głosowaniem w pełnym składzie Zgromadzenia Ogólnego. Następnie Erdogan podpisałby tę ustawę.

„Jestem przekonany, że w tej sprawie nastąpi postęp” – powiedział Blinken reporterom na lotnisku przed opuszczeniem Ankary, gdy zapytano go, czy Turcja zapewniła, że poprze członkostwo Szwecji w NATO.

Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone są bardzo zachęcone faktem, że Erdogan przedłożył parlamentowi protokół ratyfikacyjny, dodając, że Ankara i Waszyngton podjęły „wspólne zobowiązanie” do zapewnienia przyłączenia Szwecji do sojuszu.

„Spodziewam się, że doprowadzimy to do skutku” – powiedział.

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział, że postara się w jak największym stopniu ułatwić parlamentarną ratyfikację członkostwa Szwecji w NATO, ale dodał, że Sztokholm nadal nie podjął wystarczających działań wobec kurdyjskich bojowników.

W piątek podczas lotu powrotnego z Kazachstanu Erdogan powiedział, że Sztokholm podjął pewne kroki w związku z protestami zorganizowanymi przez zdelegalizowaną Partię Pracujących Kurdystanu (PKK), a także w związku z embargiem na broń nałożonym na Turcję, ale nie w związku z działalnością PKK w Szwecji.

„Naszym obowiązkiem było przedstawienie tego parlamentowi w pierwszym etapie i to zrobiliśmy” – zacytował go w sobotę nadawca Haberturk.

Erdogan powiedział także, że planowane rozmowy w parlamencie na temat budżetu państwa Turcji na rok 2024 będą teraz traktowane priorytetowo, co sugeruje, że zatwierdzenie członkostwa Szwecji w NATO może nie nastąpić szybko.

„Ale postaramy się maksymalnie ułatwić prace. Postaramy się na tym etapie wykazać pozytywne wysiłki w miarę naszych możliwości, o ile nasi partnerzy podejdą do nas pozytywnie”.

Projekt ustawy musi zostać zatwierdzony przez parlamentarną komisję spraw zagranicznych przed głosowaniem w pełnym składzie Zgromadzenia Ogólnego. Następnie Erdogan podpisałby tę ustawę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej informowaliśmy, że prezydent Turcji przedłożył tureckiemu parlamentowi do ratyfikacji protokół przyjęcia Szwecji do NATO.

W krótkim oświadczeniu Dyrekcji ds. Komunikacji Prezydenta stwierdzono, że Erdogan podpisał protokół w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO, który następnie został przedłożony Wielkiemu Zgromadzeniu Narodowemu Turcji.

Nie było od razu wiadomo, kiedy członkostwo Szwecji zostanie zatwierdzone.

Szwedzki rząd optymistycznie podchodzi do procesu przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego i wierzy, że turecki parlament pomimo opóźnień „w ciągu kilku tygodni” ratyfikuje protokół o członkostwie Sztokholmu.

Optymistyczna ocena nasuwa się w kontekście zbliżającej się wizyty Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Szwecji, zaplanowanej na wtorek 24 października. „Oczekujemy, że ratyfikacja wniosku Szwecji rozpocznie się wkrótce i zakończy w ciągu kilku tygodni” – Expressen cytuje źródło w szwedzkim rządzie.

Źródła Expressen wyraziły pewność, że do ostatniego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw sojuszniczych pod koniec listopada „szwedzka flaga będzie powiewać nad kwaterą główną NATO w Brukseli”.

„Nie mamy powodu sądzić inaczej” – dodało źródło.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply