Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przedłożył tureckiemu parlamentowi do ratyfikacji protokół przyjęcia Szwecji do NATO – podało w poniedziałek jego biuro.

Jak przekazała w poniedziałek agencja prasowa AP, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przedłożył tureckiemu parlamentowi do ratyfikacji protokół przyjęcia Szwecji do NATO – podało w poniedziałek jego biuro.

Erdogan zwlekał z ratyfikacją członkostwa Szwecji, zarzucając Sztokholmowi zbyt łagodne podejście do kurdyjskich bojowników i innych grup, które uważa za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Turcję rozgniewała także seria protestów przeciwko spaleniu Koranu w Szwecji.

W krótkim oświadczeniu Dyrekcji ds. Komunikacji Prezydenta stwierdzono, że Erdogan podpisał protokół w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO, który następnie został przedłożony Wielkiemu Zgromadzeniu Narodowemu Turcji.

Nie było od razu wiadomo, kiedy członkostwo Szwecji zostanie zatwierdzone.

Szwedzki rząd optymistycznie podchodzi do procesu przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego i wierzy, że turecki parlament pomimo opóźnień „w ciągu kilku tygodni” ratyfikuje protokół o członkostwie Sztokholmu.

Optymistyczna ocena nasuwa się w kontekście zbliżającej się wizyty Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Szwecji, zaplanowanej na wtorek 24 października. „Oczekujemy, że ratyfikacja wniosku Szwecji rozpocznie się wkrótce i zakończy w ciągu kilku tygodni” – Expressen cytuje źródło w szwedzkim rządzie.

Źródła Expressen wyraziły pewność, że do ostatniego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw sojuszniczych pod koniec listopada „szwedzka flaga będzie powiewać nad kwaterą główną NATO w Brukseli”.

„Nie mamy powodu sądzić inaczej” – dodało źródło.

Kresy.pl/AP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • Kasper1
      Kasper1 :

      Nie wiadomo co Erdo za to dostał bo negocjacje w sprawie przyjęcia do UE których się domagał, nie zostały wznowione (chyba, że obiecane). Poza tym być może teraz turecki parlament będzie długo czekał z rozpatrzeniem tego wniosku. Tak długo jak będzie trzeba.