Władze Szwajcarii zezwoliły Szwajcarskiej Partii Ludowej na zbiórkę podpisów pod referendum ws. wyjścia ze Strefy Schengen.

Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, jednak utrzymuje z nią otwarte granice w zamian za dostęp do wspólnego, unijnego rynku. Część Szwajcarów uważa, że takie rozwiązanie jest dla ich kraju szkodliwe, m.in. ze względu na nielegalną imigrację i domaga się zmiany przepisów.

Niewykluczone, że kwestia ta zostanie rozwiązana w ramach ogólnonarodowego referendum. Szwajcarskie władze zezwoliły bowiem narodowo-konserwatywnej i eurosceptycznej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) na zbieranie podpisów ws. zorganizowania referendum w sprawie wyjścia kraju ze Strefy Schengen, w ramach inicjatywy „za umiarkowaną imigracją”. Jeśli organizatorom uda się zebrać co najmniej 100 tys. ważnych podpisów, zgodnie z prawem referendum będzie musiało zostać przeprowadzone.

Gdyby w takim przypadku Szwajcarzy w większości opowiedzieli się za zmianą obecnej sytuacji, to Szwajcarska Rada Narodowa miałaby rok na wynegocjowanie z Brukselą wyjście ze Strefy Schengen, a docelowo – przywrócenie kontroli na granicach. UE najpewniej nie będzie jednak chciała pójść w tej kwestii na żadne kompromisy, stąd Szwajcaria musi liczyć się z tym, że w takim przypadku jej dostęp do wspólnego unijnego rynku zostanie dla niej ograniczony.

Przeczytaj: The Times: Niemcy i Francja chcą prawa do zawieszania strefy Schengen nawet na 4 lata

Obecnie Szwajcarię zamieszkuje około 8,3 mln osób,  czego szacunkowo co czwarta pochodzi z zagranicy. Według części źródeł, od 2000 roku populacja tego kraju zwiększyło się aż o 16 procent, przy czym liczba obcokrajowców wzrosła z 1,4 do 2 mln. Większość z nich do przybysze z krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Szwajcarska Partia Ludowa uważa, że łączny bilans migracyjny kraju powinien wynosić zero.

PRZECZYTAJ: Orbán: Strefa Schengen zawodzi

W 2014 roku szwajcarscy wyborcy zatwierdzili system unijnych kwot migracyjnych. Jednak dwa lata później politycy zaoferowali osobom zarejestrowanym jako bezrobotni w Szwajcarii pierwszeństwo w dostępie do pracy, żeby uniknąć tarć z Brukselą.

Szwajcaria ma także przeprowadzić referendum w sprawie zakazu islamskiej zasłony na twarz, a zakaz islamskich minaretów został poddany pod głosowanie w referendum w 2009 r., Zatwierdzonym przez prawie 58% ludności.

Czytaj także: Szwajcarski Bank Narodowy ostrzega: nie odbierajmy bankom komercyjnym możliwości kreacji pieniądza

Breitbart.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply