Funkcjonariusze SG z Placówki SG w Tuplicach zatrzymali 7 cudzoziemców, którzy zamierzali z terytorium Słowacji dostać się do Niemiec. Pomocy migrantom udzielił zatrzymany wraz z nimi Słowak.

Funkcjonariusze SG, prowadzący kontrolę drogową w powiecie żarskim, zatrzymali na drodze prowadzącej do granicy z Niemcami osobowego opla, którym kierował 56-letni Słowak. Kierowca pomagał 7 obywatelom Syrii w przekroczeniu polsko-niemieckiej granicy wbrew przepisom. Okazało się bowiem, że Syryjczycy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do pobytu w Polsce. Mieli jednak prawo pobytu na terytorium Słowacji. Cudzoziemców zatrzymano za usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec bez wymaganych dokumentów. Usłyszeli zarzuty, przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali karze 5 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na roczny oraz dwuletni okres próby. Wszyscy zostali przekazani służbom słowackim.

56-letni Słowak został zatrzymany za udzielenie pomocy migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał karze 9 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na dwa lata próby. Dodatkowo zasądzono Słowakowi przepadek korzyści majątkowej w kwocie 300 euro, jaką osiągnął z tytułu popełnienia przestępstwa.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami obywatelowi Słowacji grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Przypomnijmy, na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Narewce 22 cudzoziemców wbrew przepisom przeprawiło się przez rzekę graniczną Narew. Z kolei w okolicach Placówki SG w Płaskiej 2 osoby pokonały wpław rzekę Wołkuszankę. Kolejne 2 osoby próbowały przeprawić się przez rzekę Świsłocz, lecz na widok polskich patroli wróciły na Białoruś. Ostatniej doby nielegalnie na terytorium Polski próbowali przedostać się między innymi obywatele: Syrii, Afganistanu, Erytrei, Indii, Iranu, Turcji, Bangladeszu.

Pozostałe zdarzenia odnotowane zostały na odcinkach ochranianych przez Placówki SG: w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Czeremsze i w Mielniku.

W nocy z 26 na 27 czerwca funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży, wspólnie z policjantami z Hajnówki, ratowali obywatelkę Erytrei, która nielegalnie przekroczyła polsko-białoruską granicę. O pomoc w dotarciu do kobiety poprosili aktywiści – podkreśla SG.

Straż Graniczna poinformowała o sprawie w środowym komunikacie. “Funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży otrzymali informację telefoniczną od policjantów z Hajnówki, że w rejonie działania placówki SG prawdopodobnie znajduje się cudzoziemka, która potrzebuje pomocy. We wskazane miejsce został wysłany patrol Straży Granicznej. W okolicy miejscowości Sacharewo funkcjonariusze SG natrafili na obywatela Polski, który poinformował, że posiada współrzędne miejsca przebywania poszukiwanej cudzoziemki. Po dotarciu do wskazanej lokalizacji okazało się, że czekały tam już 4 inne osoby, w tym dwóch fotoreporterów. Jedna z nich przekazała informację służbom, że słyszała odgłosy wydawane przez kobietę, ale nie była w stanie jej zlokalizować” – czytamy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply