Prezydent USA Joe Biden jest zdania, że gazociąg Nord Stream 2 to „zły interes” dla Europy i podejmie decyzję, czy sankcje są odpowiednim narzędziem, aby powstrzymać realizację projektu – oświadczyła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Administracja Bidena prowadzi przegląd sprawy gazociągu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. Psaki podkreśliła, że zdaniem Bidena Nord Stream 2 to „zły interes dla Europy” – podaje agencja „Reuters”.

Przypomnijmy, że także we wtorek „The Wall Street Journal” poinformował, powołując się na niemieckiego urzędnika wysokiego szczebla znającego kulisy sprawy, że administracja Stanów Zjednoczonych rozpoczęła negocjacje z Berlinem w sprawie gazociągu Nord Stream 2.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ramach rozmów USA i Niemiec dyskutowane mają być „groźby sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę Nord Stream 2”.

Zdaniem WSJ, Stany Zjednoczone mogą odmówić nałożenia sankcji powołując się na interes narodowy.

W niedzielę wicepremier i minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak zapowiedział, że mimo gróźb sankcji ze strony USA, budowa Nord Stream 2 zostanie ukończona. Zapewnił, że nie ma zagrożenia, iż rurociąg po zbudowaniu nie będzie wykorzystywany.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ubiegłym tygodniu dwaj amerykańscy senatorowie, Jim Rish z Partii Republikańskiej i Jeanne Shaheen z Partii Demokratycznej wezwali prezydenta Joe Bidena, by zapewnił wdrożenie przyjętych w styczniu br. sankcji przeciwko budowie gazociągu Nord Stream 2.

W poniedziałek rosyjski statek Fortuna, który zajmuje się układaniem rur na dnie morskim, wznowił prace nad budową gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest ukończona w ponad 90 proc. Prace wznowiono na początku lutego, ponad rok po ich zawieszeniu z powodu sprzeciwu poprzedniej administracji USA.

Przeczytaj więcej: Terminale LNG i gaz skroplony z USA w zamian za rezygnację z sankcji na NS2 – ujawniono tajną propozycję Niemiec

Czytaj także: Die Zeit: Niemcy zaproponowały USA umowę wartą 1 mld euro za rezygnację z sankcji wobec Nord Stream 2

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz