Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w poniedziałek na Twitterze, że przywódcy NATO “potwierdzili”, że Ukraina zostanie członkiem NATO. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg jasno dał jednak do zrozumienia, że wstąpienie Ukrainy do Sojuszu jest “dalekie”.

Liderzy NATO potwierdzili, że Ukraina będzie członkiem Sojuszu i że Plan Działań na rzecz Członkostwa jest integralną częścią procesu uzyskania członkostwa – napisał Zełenski na Twitterze. “Ukraina jest krajem aspirującym” – oświadczył Stoltenberg cytowany przez “Defense News” we wtorek. “Udzielamy im wsparcia, zwłaszcza w celu dalszej modernizacji i doskonalenia ich instytucji obrony i bezpieczeństwa, cywilno-politycznej kontroli nad ich służbami bezpieczeństwa, a także walki z korupcją” – dodał.

Zobacz także: Kreml przestrzega Ukrainę przed integracja z NATO

“Mamy różne programy budowania integralności, które w dużej mierze dotyczą walki z korupcją w ramach reform, które Ukraina już rozpoczęła, ale potrzebujemy więcej. Potrzebujemy więcej działań, aby mieć pewność, że zostaną w pełni wdrożone” – dodał.

“Aby uzgodnić plan działań członkowskich, potrzebny jest konsensus 30 sojuszników. To zaś nie był główny cel tego szczytu” – podkreślił.

Jednodniowy szczyt NATO odbył się w poniedziałek w Brukseli. W deklaracji, która składa się z 79 punktów,  przywódcy państw członkowskich potwierdzili poparcie dla integralności terytorialnej oraz suwerenności Ukrainy “w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach”. Zapewnili także, że nie uznają aneksji Krymu przez Rosję.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: MSZ Rosji: NATO zwiększa swoją aktywność na Ukrainie

“Ponawiamy decyzję podjętą na szczycie w Bukareszcie w 2008 r., że Ukraina zostanie członkiem Sojuszu z Planem Działań na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan, MAP) jako integralną częścią tego procesu” – napisano w deklaracji.

Biden został zapytany w poniedziałek, czy NATO zamierza przyjąć Ukrainę. Powiedział, że działania na rzecz członkostwa Ukrainy w NATO będą uzależnione od działań antykorupcyjnych Ukrainy i wdrożenia przez nią kryteriów Sojuszu.

defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply