Kreml przestrzega Ukrainę przed integracją z NATO

Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow uznał, że wstąpienie Ukrainy do NATO nie pomoże jej w rozwiązaniu konfliktu w Donbasie.

Pieskow skomentował rozmowę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem jak odbyła się we wtorek. Ukraiński przywódca ogłosił, że przystąpienie jego państwa do NATO jest jedynym sposobem rozwiązanie konfliktu w Donbasie. Postulował też sformułowanie przez Sojusz formalnego planu działań na rzecz przyjęcia Ukrainy, jak podała agencja informacyjna UNIAN.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na taki postulat Zełenskiego szybko zareagowała Moskwa. „Mam głębokie wątpliwości czy to jakoś pomoże Ukrainie poradzić sobie z problemem wewnętrznym” – tak perspektywę członkostwa Ukrainy w NATO skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, którego zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Rosyjski urzędnik podkreślił, że dla milionów mieszkańców obszarów kontrolowanych obecnie przez nieuznawane Doniecką i Ługańską Republikę Ludową członkostwo Ukrainy w NATO jest rzeczą niedopuszczalną, a „mówiąc o wstąpieniu do NATO nie można w żaden sposób abstrahować od poglądów ludzi”. Jak ocenił Pieskow to może jeszcze bardziej skomplikować sytuację w Donbasie.

Jak przypomniała rosyjska agencja, jeszcze w lutym 2019 r. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła zmiany w konstytucji, w której zapisano dążenie do integracji z Unią Europejską i NATO. Ukraina jest obecnie jednym a sześciu państw, obok Australii, Finlandii, Gruzji, Jordanii i Szwecji, będących specjalnym partnerem Sojuszu Północnoatlantyckiego o rozszerzonych możliwościach współpracy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

We wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu ukraińskiego parlamentu głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych gen. Rusłan Chomczak powiedział, że Rosja utrzymuje na granicy z Ukrainą 28 batalionowych grup taktycznych, jednak w ostatnim czasie obserwuje się przerzucanie w ten rejon kolejnych jednostek „pod pozorem ćwiczeń”. W Internecie pojawiły się nagrania rosyjskiego sprzętu wojskowego przerzucanego do regionów graniczących z Ukrainą.

Działania te skrytykował już Departament Obrony USA, który nazwał je „eskalacją rosyjskiej agresji na wschodniej Ukrainie”.

unian.net/ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz