Według niedawnego badania socjologicznego jedna trzecia Bułgarów postrzega się jako Europejczycy, ale dla większości ważna jest tożsamość narodowa.

W Bułgarii przedstawiono wyniki przeprowadzonych jeszcze w 2021 r. badań socjologicznych “Krajowe i europejskie wymiary współczesnej tożsamości Bułgarów”. Relacjonująca w czwartek wyniki agencja informacyjna Novinite podała, że składały się na nie 1054 rzeprowadzono wywiady bezpośrednie z dorosłymi mieszkańcami Bułgarii. Celem było zgłębienie tożsamości zbiorowej bułgarskiego społeczeństwa.

Doktor Magdalena Slavkova z Instytutu Etnologii i Folklorystyki Bułgarskiej Akademii Nauk podkreśliła, że naukowcy skupili się na zbadaniu różnych aspektów tożsamości narodowej, w szczególności wymiaru bułgarskiego i europejskiego.

Wśród deklaracji tożamości badani najczęściej wskazywali na przynależność do wspólnoty Bułgarów – wybrało ją jako autodefinicję 84 proc. 52,5 proc. wskazywało (umożliwiono wielokrotny wybór odpowiedzi) miejsce zamieszkania. Natomiast 13 proc. wybrało identyfikację etniczną inną niż bułgarskość, co odzwierciedla istnienie dużej społeczności bułgarskich Turków i Pomaków.

30 proc. pytanych określiło się jako “obywatel Unii Europejskiej”.

Badanie ujawniło zróżnicowane postrzeganie statusu międzynarodowowego Bułgarii – 50 proc. badanych postrzegało ją jako państwo członkowskie UE, 25 proc. jako naród bałkański łączący Wschód i Zachód, a 7 proc jako zorientowany na Rosję.

Pytani o powodu dla dumy z bułgarskości badani wskazywali W odpowiedziach na temat bułgarskiej dumy podkreślano historię (60 proc.) i tradycje (44,7 proc.). Co ciekawe, prawie 18 proc. podkreśliło przywilej globalnej mobilności i możliwości pracy w całej Unii Europejskiej.

W badaniu poddano także analizie czynniki wpływające na poczucie przynależności do narodu bułgarskiego. 66 proc. badanych wskazało na język bułgarski, 65 proc. na tradycje kulturowe, 59 proc. na dziedzictwo historyczne, a 31 proc. na wyznanie prawosławne.

Czytaj także: Macedonia Północna ustępuje Bułgarii w sprawie mniejszości i historii

novinite.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply