Z sondażu Estymatora dla portalu “DoRzeczy.pl” wynika, że gdyby wybory odbyły się dziś, PIS straciłby samodzielną większość w Sejmie.

Pracownia Estymator przeprowadziła na zlecenie portalu “Do Rzeczy” (DR) badanie dotyczące tego, na którą formację Polacy oddaliby w wyborach parlamentarnych głos – poinformował “DR” w niedzielę. Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, wówczas Prawo i Sprawiedliwość straciłoby samodzielną większość w Sejmie.

“Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 41,9 proc. respondentów. To daje 226 miejsc w Sejmie. Taki wynik oznacza spadek poparcia o 3,9 pkt proc. w porównaniu do ostatniego badania Estymatora przeprowadzonego w dniach 14-15 maja. Jednocześnie to zmniejszenie liczby mandatów PiS o 9 w porównaniu do wyborów parlamentarnych z października 2019 roku. W takim układzie PiS straciłoby samodzielną władzę, do której konieczne jest 231 mandatów” – czytamy.

“Drugie miejsce zajęła w sondażu Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 26,1 proc. (+8,8 pkt proc.). W takim układzie KO miałaby w Sejmie 123 mandaty – to o 11 mniej, niż w ubiegłorocznych wyborach” – pisze portal.

“Najniższy stopień podium należy do Koalicji Polskiej. Ludowcy i Kukiz’15 mogą liczyć na głos 11,9 proc. respondentów (-2,2 pkt proc.). W przeliczeniu na mandaty taki wynik daje 55, a to o 25 więcej, niż w ostatnim głosowaniu” – czytamy.

11,6 proc. badanych zadeklarowało chęć oddania głosu na Lewicę (spadek o 1,2 pkt proc.). Z takim wynikiem uzyskałaby ona 45 miejsc w Sejmie (4 miejsca mniej niż obecnie).

Konfederacja uzyskała w sondażu wynik 6,6 proc. (spadek o 2,3 pkt proc.). “Z takim wynikiem konfederaci mieliby w Sejmie 10 miejsc, czyli o jedno mniej, niż obecnie. Inną partię wskazało w badaniu 1,9 proc. respondentów. Tutaj odsetek wzrósł o 0,8 pkt proc.” – dodano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według badania szacowana frekwencja wyniosłaby 60 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 21-22 maja 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób za pomocą metody wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Uwzględnione zostały wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować, oraz zadeklarowały na jaką partię oddałyby głos.

Zobacz także: Sondaż dla GW: Spadek poparcia dla prezydenta Dudy, dwucyfrowy wynik Bosaka

dorzeczy.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply