Centroprawicowa partia GERB premiera Bojko Borisowa zdobyła 24,2 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Bułgarii – podała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po zliczeniu 42 proc. kart do głosowania.

Dane wskazują, że na drugim miejscu uplasowała się antysystemowa partia Jest Taki Naród, która została założona przez dziennikarza telewizyjnego Sławiego Trifonowa. Ugrupowanie zdobyło 19 proc. – informuje agencja „Reuters”. Socjaliści otrzymali z kolei 14,9 proc. głosów.

Koalicja wyborcza utworzona przez prounijną Demokratyczną Bułgarię zdobyła 11 proc. głosów, zaś centro-lewicowe ugrupowanie Wyprostuj Się, Precz z Mafią, które powstało na fali ubiegłorocznych antyrządowych protestów – uzyskało 5,1 proc.

Zobacz także: Premier Bułgarii do Rosji: przestańcie szpiegować w naszym kraju

Turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód zdobył 8,7 proc. głosów. Z kolei dotychczasowy koalicyjny partner partii Borisowa WMRO balansuje na granicy 4-procentowego progu wyborczego. „Po podliczeniu głosów z 42 proc. kart wyborczych podano, że WMRO zdobyła 3,6 proc.” – pisze agencja „Reuters”.

W czwartek spodziewane są ostateczne wyniki wyborcze.

Przypomnijmy, że zwycięstwo partii GERB było przewidywane przez badania opinii publicznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Partia rządzi Bułgarią od 12 lat Bułgarią (z kilkunastomiesięczną przerwą).

Zobacz także: Bułgaria będzie pozyskiwać gaz z Azerbejdżanu

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz