Specjaliści z USA pracują w Polsce nad wirtualnym modelem Tu-154M

Naukowcy z USA badają w Polsce samolot Tu-154M. Na jego podstawie stworzą wirtualny model maszyny, która rozbiła się pod Smoleńskiem w 2010 roku. Ustalenia badaczy mają pomóc w pracach podkomisji smoleńskiej.

Naukowcy z National Institute for Aviation Research z Uniwersytetu Stanowego Wichita w Kansas  pracują nad stworzeniem wirtualnego modelu samolotu Tu-154M. Ma on pomóc w pracach podkomisji smoleńskiej. Na miejscu obecnych jest łącznie pięciu amerykańskich naukowców, w tym dyrektor Gerardo Olivares. Wspiera ich też zespół 20 inżynierów z USA, z którymi wymieniają się na odległość danymi.

Obecnie specjaliści z USA prowadzą prace w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, gdzie mają dostęp do wszystkich elementów samolotu. W celu stworzenia modelu, wykorzystują identyczną maszynę, która znajduje się na terenie bazy. Zostanie ona dokładnie zeskanowana, włącznie z wnętrzem. Możliwości technologiczne National Institute for Aviation Research w Kansas zachwala m.in. prof. Wiesław Binienda z podkomisji smoleńskiej. Zaznacz, że są to specjaliści w zakresie tzw. inżynierii odwrotnej, umożliwiającej m.in. stworzenie rysunków konstrukcyjnych samolotu w oparciu o bliźniaczą maszynę.

Wirtualny model pozwoli odtworzyć, jakie siły zadziałały na samolot w ostatnich sekundach lotu 10 kwietnia 2010 roku. Naukowcy w Wichity rozpoczęli swoje badania pół roku temu, w ścisłej współpracy z Wojskową Akademią Techniczną.

Przeczytaj: Rosja: Polska narzuca kolejne teorie spiskowe ws. katastrofy smoleńskiej

Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych pozostanie w Polsce jeszcze przez dwa tygodnie. Materiały, które zgromadzą, trafią do członków podkomisji smoleńskiej.

Przeczytaj: Sondaż SW Research: 60 proc. badanych nie wierzy, że podkomisja smoleńska ujawni przyczyny katastrofy smoleńskiej

Czytaj również: Kolejne makabryczne doniesienia o nieprawidłowościach przy pochówkach ofiar katastrofy smoleńskiej

Rp.pl / RIRM / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply