Putin sugeruje Saudyjczykom odprężenie w stosunkach z Katarem

Prezydent Rosji odbył telefoniczna rozmowę z królem Arabii Saudyjskiej Salmanem. Według komunikatu Kremla rozmowa dotyczyła między innymi sytuacji w Syrii i na Półwyspie Arabskim.

Arabia Saudyjska od początku konfliktu w Syrii wspiera ugrupowania dążące do obalenia władz tego państwa. Tymczasem władze te korzystają ze wsparcia Moskwy, która od września 2015 roku prowadzi interwencję wojskową w Syrii by wesprzeć prezydenta Baszara al-Asada. W komunikacie Kremla brak jednak konkretów na temat przebiegu rozmowy przywódców w tej, spornej dla nich kwestii.

Wiadomo natomiast, że Putin sugerował królowi Arabii Saudyjskiej normalizację stosunków z Katarem. 5 czerwca zeszłego roku Saudyjczycy, a za nimi szereg państw arabskich, zerwali stosunki z niewielką monarchią. Rijad oskarżył Katarczyków o wspieranie terroryzmu, choć rzeczywistym powodem tej akcji jest raczej samodzielność jaką emir Kataru usiłuje utrzymać wobec Saudyjczyków, przejawiającą się między innymi utrzymywaniem poprawnych stosunków w Iranem. Putin sugerował, że konflikt między Arabią Saudyjską a Katarem „nie służy interesom stabilizacji Bliskiego Wschodu i nie przyczynia się do konsolidacji wspólnych wysiłków na rzecz walki z terroryzmem”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednocześnie, według portalu Middle East Monitor, władze Arabii Saudyjskiej zapowiedziały, że nie zmienią swoich „działań pokojowych” w sąsiednim Jemenie. Od marca 2015 roku Saudyjczycy prowadzą w tym kraju, wraz ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, zbrojną interwencję przeciw kontrolującym większość jego terenu szyitom z ruchu Ansarullah. W ostatnim okresie doszło jednak do rozdźwięków między interwentami – ZEA udzieliły wsparcia separatystycznemu Ruchowi Południowemu, który kontestuj władzę oficjalnego rządu wspieranego przez Saudyjczyków.

Saudyjska interwencja, realizowana przede wszystkim poprzez naloty, powoduje śmierć cywilów i pogłębiła kryzys humanitarny w Jemenie, związany z klęską głodu i epidemią cholery.

middleeastmonitor.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz