Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony, opublikował w niedzielę na Twitterze wpis dotyczący 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. “Drugi Katyń. 12 lat temu Polska straciła swoich najlepszych synów i córki w katastrofie pod Smoleńskiem” – napisał.

Reznikow przekazał, że “Ukraina wie z własnego doświadczenia, czym jest ból straty. I jak ważne jest w takiej chwili wsparcie przyjaciela. Nasz ból jest dzielony. Naszą siłą jest jedność”. “Za wolność naszą i waszą” – dodał.

Ukraiński minister oznaczył we wpisie prezydenta Andrzeja Dudę.

10 kwietnia 2010 roku polska delegacja leciała samolotem Tu-154 na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W wyniku katastrofy zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

W ramach obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej zaplanowano Msze Święte, apel pamięci, pokazy filmów i koncerty.

Wicepremier Jarosław Kaczyński oświadczył na początku kwietnia br., że “nie ma wątpliwości, że w 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku doszło do zamachu”.

„My w tej chwili już naprawdę bardzo dużo wiemy, co się naprawdę stało na lotnisku smoleńskim. Nie mamy żadnej wątpliwości, że to był zamach, natomiast jesteśmy w sensie procesowym w trochę trudniejszej sytuacji, wyraźnie trudniejszej, ale mam nadzieję będziemy je poprawiać i finał będzie pewnie właśnie taki” – mówił Kaczyński.

Jak informowaliśmy, przewodniczący podkomisji Antoni Macierewicz uważa, że przyczyną katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku miały być przynajmniej dwie eksplozję.

„Przyczyną katastrofy była eksplozja, a przynajmniej dwie eksplozje, pierwsza w lewym skrzydle, a druga w centropłacie kilka sekund później, która zniszczyła samolot zupełnie i zabiła wszystkich pasażerów oraz załogę” – mówił. „Komisja zidentyfikowała dźwięk eksplozji w lewym skrzydle, która miała miejsce mniej więcej półtorej sekundy zanim samolot przeleciał nad brzozą na działce Bodina”.

Zobacz także: Miedwiediew zarzucił stronie polskiej, że wykorzystuje sprawę katastrofy smoleńskiej do nakręcania „antyrosyjskiej retoryki”

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply