Z sondażu IBRiS dla “Rzeczpospolitej” (Rz), opublikowanego w poniedziałkowym wydaniu dziennika wynika, że wyborcy PiS i opozycji są zgodni w sprawie przesunięcia wyborów.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP) badanie wykazało, że 77,4 proc. respondentów uważa, że zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie trzeba odłożyć o rok. 43,1 proc. ankietowanych “zdecydowanie dobrze” ocenia pomysł wydłużenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy i przesunięcia wyborów. 34,3 proc. respondentów odnosi się do pomysłu “raczej dobrze”.
13,8 proc. ankietowanych odnosi się do tej idei źle. 8,7 proc. respondentów deklaruje w tej kwestii brak zdania.
Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla “Rz” wynika, że “przesunięcie wyborów popierają w zbliżonym stopniu wyborcy prezydenta Andrzeja Dudy, jak i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO)”. “W tym pierwszym przypadku to 74 proc. pozytywnych ocen, w tym drugim – 88 proc.” – napisano.
Gazeta podkreśla, że “do tej pory w obozie Zjednoczonej Prawicy dominowało przesłanie, że wybory odbędą się 10 maja, ewentualnie – że z decyzją o ich przesunięciu trzeba poczekać kilka tygodni”, lecz w piątek “coś zaczęło się zmieniać”.
Wewnątrz artykułu przypomniano, że “także w piątek wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie) stwierdził, że wybory można byłoby odłożyć, ale warunkiem powinna być zgoda opozycji”, zaś w sobotę na antenie TVP Info Andrzej Duda powiedział po raz pierwszy, że wybory mogą nie odbyć się w terminie.
Czytaj także: Konstytucjonalista: jeśli rząd nie wprowadzi stanu nadzwyczajnego, Morawiecki może stanąć przed Trybunałem Stanu
“Mam nadzieję, że będą warunki do przeprowadzenia wyborów, ale gdyby się tak działo, że epidemia będzie szalała, i że będziemy cały czas musieli trzymać dyscyplinę, ograniczenia, jakie są w tej chwili, to myślę, że ten termin wyborów wtedy może się okazać nie do utrzymania” – ocenił prezydent.
Jak informuje PAP, sondaż IBRiS dla “Rzeczpospolitej” został wykonany w dniach 27-28 marca na 1100-osobowej grupie respondentów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
pap / fakty.interia.pl / kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!