Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” (Rz), opublikowanego w poniedziałkowym wydaniu dziennika wynika, że wyborcy PiS i opozycji są zgodni w sprawie przesunięcia wyborów.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP) badanie wykazało, że 77,4 proc. respondentów uważa, że zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie trzeba odłożyć o rok. 43,1 proc. ankietowanych „zdecydowanie dobrze” ocenia pomysł wydłużenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy i przesunięcia wyborów. 34,3 proc. respondentów odnosi się do pomysłu „raczej dobrze”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1753 PLN    (7.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

13,8 proc. ankietowanych odnosi się do tej idei źle. 8,7 proc. respondentów deklaruje w tej kwestii brak zdania.

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rz” wynika, że „przesunięcie wyborów popierają w zbliżonym stopniu wyborcy prezydenta Andrzeja Dudy, jak i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO)”. „W tym pierwszym przypadku to 74 proc. pozytywnych ocen, w tym drugim – 88 proc.” – napisano.

Gazeta podkreśla, że „do tej pory w obozie Zjednoczonej Prawicy dominowało przesłanie, że wybory odbędą się 10 maja, ewentualnie – że z decyzją o ich przesunięciu trzeba poczekać kilka tygodni”, lecz w piątek „coś zaczęło się zmieniać”.

Wewnątrz artykułu przypomniano, że „także w piątek wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie) stwierdził, że wybory można byłoby odłożyć, ale warunkiem powinna być zgoda opozycji”, zaś w sobotę na antenie TVP Info Andrzej Duda powiedział po raz pierwszy, że wybory mogą nie odbyć się w terminie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Konstytucjonalista: jeśli rząd nie wprowadzi stanu nadzwyczajnego, Morawiecki może stanąć przed Trybunałem Stanu

„Mam nadzieję, że będą warunki do przeprowadzenia wyborów, ale gdyby się tak działo, że epidemia będzie szalała, i że będziemy cały czas musieli trzymać dyscyplinę, ograniczenia, jakie są w tej chwili, to myślę, że ten termin wyborów wtedy może się okazać nie do utrzymania” – ocenił prezydent.

Jak informuje PAP, sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” został wykonany w dniach 27-28 marca na 1100-osobowej grupie respondentów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

pap / fakty.interia.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz