W piątek Litwa będzie obchodzić 100-lecie ogłoszenia niepodległości. Z tej okazji biskupi zwolnili wiernych z obowiązku zachowania postu. Na uroczystości do Wilna wybiera się m.in. Andrzej Duda z małżonką.

Katolicy na Litwie nie będą musieli pościć w nadchodzący piątek. Pomimo tego w środę zaczyna się Wielki Post, litewscy biskupi udzielili wiernym dyspensy, bowiem w piątek 16. lutego Litwa będzie obchodzić 100-lecie ogłoszenia niepodległości. – informuje Kurier Wileński.

W tym roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu będziemy obchodzili święto 16 lutego – 100-lecie niepodległości Litwy. Ta państwowa rocznica jest ważna również dla Kościoła. Niepodległą Litwę budowali ludzie wolni i wierzący. Uwzględniając tę radosną i ważną dla naszego państwa rocznicę, biskupi Litwy apelują do wszystkich wiernych o włączenie się do modlitw dziękczynnych za dar wolności i 16 lutego, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, zwalniają od obowiązku powstrzymania się od potraw mięsnych (abstinentia). – napisał sekretariat Konferencji Biskupów Litwy.

Jak pisał portal dzieje.pl, świętowanie 100-lecia ogłoszenia niepodległości zaczęto na Litwie już w ubiegły piątek i potrwa do 19. lutego. Znaczna część ulic, hoteli, restauracji i innych miejsc na wileńskiej Starówce już przybrało wygląd sprzed stu lat, na przykład zmieniając szyldy. Kawiarnie i bary puszczają muzykę retro.

Kulminację obchodów zaplanowano na  16. lutego – Dzień Niepodległości Litwy. Tego dnia transport publiczny w Wilnie będzie bezpłatny. Na godzinę 12.30 – godzinę podpisania aktu niepodległości – zaplanowano bicie w dzwony wileńskich kościołów.Innym elementem obchodów będzie polonez na 100 par na placu ratuszowym wykonany przez Polaków. Jak piszą dzieje.pl, zwieńczeniem uroczystości będą koncerty w Narodowym Teatrze Opery i Baletu z udziałem zaproszonych gości i na placu Katedralnym dla wszystkich chętnych. Wieczorem na alei Giedymina zapłonie 100 świątecznych ognisk.

Na obchody rocznicy do stolicy Litwy wybierają się prezydenci Polski Andrzej Duda, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Łotwy Raimonds Vejonis, Estonii Kersti Kaljulaid, Islandii Gudni Johannesson, Ukrainy Petro Poroszenko, Gruzji Giorgi Margwelaszwili, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a także przedstawiciele rodzin królewskich z Danii i Szwecji.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa: papież ma być witany „po królewsku”

Kresy.pl / Kurier Wileński / dzieje.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply