Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przyznał, że w Polsce, jak i w całej Europie nie doceniono ryzyka powstania niedoborów medycznego sprzętu ochronnego, którego produkcję przeniesiono do Chin.

Minister Dworczyk był w poniedziałek gościem „Rozmowy Piaseckiego” w TVN24. Szef KPRM przyznał, że w obliczu epidemii koronawirusa Polska ma bardzo poważne problemy z niedoborem medycznego sprzętu ochronnego, podobnie jak „cała Europa i świat”.

„W tej chwili wszyscy robią zakupy, bo niestety w tej przestrzeni nie doceniono zagrożenia, trzeba to sobie jasno powiedzieć” – mówił Dworczyk – „Jeśli chodzi o sprzęt ochronny, to nie doceniono skali zagrożenia” – przyznawał mówiąc o zbyt małej ilości maseczek ochronnych.

Według niego szycie strojów ochronnych „nie jest takie proste”, ponieważ przemysł produkujący te wyroby został przeniesiony głównie do Chin. „Dziś – w zderzeniu z pandemią, która dotknęła cały świat – Europa ma z tym poważny problem” – powiedział szef KPRM.

Zdaniem Dworczyka Polska nie ma podobnych problemów z dostępnością testów oraz płynów ochronnych. Liczbę testów na obecność koronawirusa wykonanych w naszym kraju ocenił jako „adekwatną” do „etapu rozwoju epidemii”. Według niego kraje zachodnie przy podobnej liczbie zachorowań wykonywały zbliżoną liczbę testów. „To jest kwestia etapu rozwoju epidemii, a nie tego – jak niektórzy sugerują – że brakuje testów czy tych testów z jakichś powodów rząd czy służba zdrowia nie chce przeprowadzać” – przekonywał.

Jak pisaliśmy, Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że w ciągu doby wykonano w Polsce ponad 2,5 tys. testów na obecność koronawirusa. Łącznie zaś, w ciągu trwania epidemii, w Polsce przebadano 17607 próbek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy wstrzymały maseczki zakupione przez Włochów z Chin

Kresy.pl / tvn24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz