Putin przygotowywał się do inwazji na Ukrainę i podjął decyzję o zaatakowaniu jej co najmniej na rok przed inwazją – oświadczył w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie na antenie amerykańskiej telewizji CBS. Dodał, że wojna może potrwać jeszcze przez długi czas.

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz ostrzegł, że wojna może potrwać jeszcze przez długi czas. “Myślę, że decyzja o rozpoczęciu tej wojny została podjęta rok przed jej rozpoczęciem, a może wcześniej, ponieważ był (Putin) do niej przygotowany. A więc będzie mógł kontynuować wojnę naprawdę długo” – powiedział, cytowany przez portal telewizji CBS.

Kanclerz Niemiec zaprzeczył zarzutom, że Rosja nie odczuwa w wystarczającym stopniu skutków zachodnich sankcji, ponieważ Berlin wydaje około 2 mld dolarów miesięcznie na zakupy rosyjskich surowców energetycznych. “(Putin) nie może niczego kupić z pieniędzy, które dostaje od nas, bowiem import nowoczesnych technologii jest objęty sankcjami. To wywołuje dużą irytację u rosyjskiego przywódcy” – stwierdził Scholz.

“Opracowujemy pakiety sankcyjne w ten sposób, by szkodzić Putinowi. Inwestujemy też znaczne środki w technologie, rurociągi, porty” – dodał.

“Wiem, że są ludzie, którzy myślą, że jednego popołudnia można podjąć decyzję on budowie, a następnego ranka mieć już port i 40-kilometrowy rurociąg. W realnym życiu tak to jednak nie wygląda” – powiedział szef niemieckiego rządu.

Zobacz także: Wstrzymanie dostaw gazu może kosztować Niemcy prawie 13 procent PKB

Przypomnijmy, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał w czwartek Litwę i UE do zniesienia ograniczeń w transporcie towarów z Rosji do obwodu kaliningradzkiego, argumentując, że unijne sankcje wobec Moskwy nie powinny tam obowiązywać.

Przemawiając na konferencji prasowej na szczycie NATO w Madrycie, Scholz powiedział, że „sprawą Unii Europejskiej jest ustalenie niezbędnych ram i zasad” transportu towarów z Rosji do jej enklawy.

Jak podała w środę agencja Reutera, transport towarów między obwodem kaliningradzkim a pozostałą częścią Rosji może w ciągu kilku dni wrócić do normy. Taką informację przekazały agencji dwa źródła znające sprawę.

Według nieoficjalnych doniesień nad kompromisowym rozwiązaniem pracują unijni urzędnicy przy wsparciu Niemiec. Chodzi o zwolnienie obwodu kaliningradzkiego z unijnych sankcji obejmujących tranzyt niektórych rosyjskich towarów. Ruch ładunków między Rosją a enklawą byłby zwolniony z sankcji, ponieważ nie zalicza się do normalnego handlu międzynarodowego, gdyż obwód kaliningradzki jest częścią Rosji.

Zobacz także: UE przygotowuje siódmy pakiet sankcji, m.in. na rosyjskie złoto. Możliwe ustępstwa ws. Kaliningradu

cbsnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply