Zachodnie rządy nie rozważają już odcięcia Rosji od międzynarodowego systemu płatności bankowych SWIFT w odpowiedzi na ewentualną inwazję Rosji na Ukrainę – dowiedziała się niemiecka gazeta Handelsblatt.

Handelsblatt podał w poniedziałek, że dowiedział się z niemieckich kręgów rządowych, iż kwestia nałożenia na Rosję sankcji w postaci odłączenia jej od międzynarodowego systemu płatności bankowych SWIFT nie jest już negocjowana pomiędzy rządami USA i państw europejskich.

Zamiast tego przygotowywane są ukierunkowane sankcje gospodarcze wobec największych rosyjskich banków – twierdzi Handelsblatt.

Niemiecka gazeta napisała, że osoby negocjujące ewentualne sankcje uznały całkowite wykluczenie Rosji z systemu SWIFT za zbyt “drażliwą” sprawę. Uznano, że taki krok mógłby doprowadzić do destabilizacji rynków finansowych w krótkim okresie i promować rozwój alternatywnej infrastruktury płatniczej, nad którą Zachód nie miałby kontroli.

Obecnie rozmowy na temat sankcji koncentrują się na głównych rosyjskich bankach. Niemcy domagają się wyjątków, aby nadal można było płacić za import gazu i ropy z Rosji.

Według Yahoo po doniesieniach Handelsblatt wzrósł kurs rosyjskiego rubla.

Przypomnijmy, że w niedzielę nowy przywódca niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), Friedrich Merz, ostrzegł przed zawieszaniem Rosji w systemie SWIFT. Merz obawia się poważnych reperkusji nie tylko dla europejsko-rosyjskiego handlu towarami i usługami, lecz także dla handlu światowego. Jego zdaniem „złamałoby to kręgosłup międzynarodowego ruchu płatniczego”.

„Widziałbym ogromne komplikacje dla naszej własnej gospodarki, gdyby coś takiego się wydarzyło. Uderzyłoby to w Rosję, ale także w nas” – powiedział lider CDU.

Informacje o tym, że USA rozważają wyrzucenie Rosji z systemu SWIFT, pojawiły się na początku grudnia ub. roku.

Kresy.pl / handelsblatt.com / finance.yahoo.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply