Nowy przywódca niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), Friedrich Merz, ostrzegł przed zawieszaniem Rosji w międzynarodowym systemie płatności bankowych SWIFT  w ramach sankcji w przypadku ataku na Ukrainę.

Naruszenie SWIFT może być bombą atomową dla rynków kapitałowych, a także dla towarów i usług – oświadczył Friedrich Merz, cytowany w niedzielę przez agencję DPA. “Powinniśmy pozostawić SWIFT nietknięte” – dodał.

“Widziałbym ogromne komplikacje dla naszej własnej gospodarki, gdyby coś takiego się wydarzyło. Uderzyłoby to w Rosję, ale także w nas” – powiedział lider CDU.

Zobacz także: Rosyjska armia ćwiczy przerzut wojsk z Dalekiego Wschodu

Merz obawia się poważnych reperkusji nie tylko dla europejsko-rosyjskiego handlu towarami i usługami, lecz także dla handlu światowego. Jego zdaniem “złamałoby to kręgosłup międzynarodowego ruchu płatniczego”.

Słowa padły przed planowaną wizytą niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock na Ukrainie i w Rosji. Baerbock spotka się w poniedziałek w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kulebą, a we wtorek uda się do Moskwy na rozmowy z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Informowaliśmy, że 25 senatorów z ramienia Partii Demokratycznej ujawniło w środę projekt ustawy wprowadzającej nowe, bardzo dotkliwe sankcje wobec Rosji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Projekt zakłada obłożenie sankcjami personalnymi rosyjskich polityków najwyższego szczebla z prezydentem Władimirem Putinem na czele oraz premiera, ministra spraw zagranicznych, ministra obrony oraz naczelnika Sztabu Generalnego rosyjskich Sił Zbrojnych.

Ponadto senatorowie zaproponowali zakaz kupowania rosyjskich papierów dłużnych na rynku pierwotnym lub wtórnym. Pod sankcjami miałyby się znaleźć także najważniejsze rosyjskie banki i instytucje finansowe: Sbierbank, WTB, Gazprombank, VEB.RF, RDIF, Banki Moskiewskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, Rossielkhozbank, FC Otkrytije, Promswiaźbank, Sowkombank i Transcapitalbank.

W dodatku amerykańscy senatorzy zagrozili użyciem “bomby atomowej” wśród sankcji – odłączeniem rosyjskich instytucji od elektronicznego systemu SWIFT.

Friedrich Merz obejmie formalnie przywództwo w CDU na zjeździe partii 22 stycznia bieżącego roku.

Podawaliśmy, że w piątek rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki, powiedziała na konferencji prasowej, że według ustaleń wywiadu USA, Rosja przygotowuje prowokacje na wschodzie Ukrainy, żeby zyskać pretekst do inwazji i i już wysłała agentów, mających przeprowadzić pod fałszywą flagą akcje dywersyjne przeciwko separatystom w Donbasie. “Obawiamy się, że rosyjski rząd przygotowuje się do inwazji na Ukrainę, która może skutkować łamaniem praw człowieka na szeroką skalę i zbrodniami wojennymi, jeśli dyplomacja nie osiągnie swoich celów” – powiedziała Psaki.

Zobacz także: CIT: Rosja przemieszcza systemy Iskander na zachód

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej pisaliśmy, że ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że Rosja chce przeprowadzić prowokację przeciw swoim żołnierzom stacjonującym w Naddniestrzu i oskarżyć o to Ukrainę. Ma o tym świadczyć ostrzeżenie, jakie przekazano na służbowej naradzie w 3. brygadzie zmotoryzowanej rosyjskiej armii, do którego treści dotarł ukraiński wywiad. Dotyczy ono „spodziewanych prowokacji ze strony Ukrainy w rejonie miejscowości Kiełbaśna”. W tej wsi, leżącej przy granicy z Ukrainą znajduje się jeden z największych składów amunicji w Europie. Pilnuje go grupa zadaniowa rosyjskich wojsk.

Przypomnijmy, że w czwartek Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa, powiedział, powołując się na dane wywiadu, że Rosja szykuje grunt pod opcję sfabrykowania pretekstu do inwazji na Ukrainę. Miałoby się to odbyć m.in. poprzez działania sabotażowe i operacje w domenie informacyjnej, celem oskarżenia Ukrainy i przygotowywanie rychłego ataku na wschodzie, w Donbasie, przeciwko separatystom wspieranym przez siły rosyjskie.

Zobacz także: Finlandia: nie rozmawiamy o członkostwie w NATO

Zobacz także: Strzelanie systemu HIMARS w Szwecji [+FOTO/VIDEO]

dpa-international.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply