Podczas szwedzkich ćwiczeń sił specjalnych przetestowano nowe zdolności i systemy uzbrojenia w celu dalszego wzmocnienia wspólnych zdolności operacyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie Szwecji – poinformowało w niedziele szwedzkie ministerstwo obrony. Po raz pierwszy w Szwecji został testowany amerykański system dalekiego zasięgu HIMARS.

W niedziele szwedzkie ministerstwo obrony poinformowało, że po raz pierwszy w Szwecji został testowany amerykański system dalekiego zasięgu HIMARS. Podczas szwedzkich ćwiczeń sił specjalnych przetestowano nowe zdolności i systemy uzbrojenia w celu dalszego wzmocnienia wspólnych zdolności operacyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie Szwecji.

“Warunkiem współpracy jest wspólna praktyka. Szwecja powinna być w stanie w razie potrzeby zapewnić i otrzymać wsparcie wojskowe lub cywilne. Ważne jest, aby sprawdzić, jak może działać w praktyce. Zostało to przetestowane podczas ćwiczeń transportując i strzelając z nowego systemu uzbrojenia dla Szwedzkich Sił Zbrojnych wspólnie z jednym z naszych partnerów” – poinformowali Szwedzi.

„Praktykowanie operacji z tego typu zdolnościami daje nam więcej możliwości wspólnego brania odpowiedzialności za bezpieczeństwo i stabilność w regionie Morza Bałtyckiego” – mówił dowódca operacji szwedzkich sił zbrojnych, generał broni Michael Claesson.

Około godziny 9 rano w sobotę szwedzki samolot Hercules wylądował na autostradzie na Gotlandii. W ciągu kilku minut system był gotowy do aktywacji. Następnie został załadowany z powrotem na pokład i poleciał do północnej Szwecji na strzelanie. Po raz pierwszy zostało to w pełni przećwiczone.

„Wszystko poszło wyjątkowo dobrze. Wspólne ćwiczenia szwedzkich i amerykańskich sił specjalnych, które odbyły się w ten weekend, pokazują, jak daleko zaszliśmy we współpracy z USA” – podsumowuje Michael Claesson.

Zobacz też: Do Rumunii dotarły główne elementy systemu rakietowego HIMARS [+FOTO/WIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply