Unia Europejska rozpoczęła prace nad kolejnym, siódmym pakietem sankcji, w ramach których w szczególności może zostać wprowadzone embargo na import złota z Rosji, a także… zniesienie blokady Kaliningradu.

Rosja jest drugim co do wielkości krajem wydobywającym złoto na świecie, a jej eksport złota oszacowano na 15,5 miliarda dolarów w 2021 roku. Na początku tego tygodnia kraje G7 ogłosiły swoje plany dotyczące zakazu importu złota z Rosji.

Nowy pakiet obejmie również poprawki do wcześniej zatwierdzonych środków, które mogą obejmować zmiany w przepisach dotyczących tranzytu towarów objętych sankcjami do Kaliningradu. UE może próbować rozładować impas kaliningradzki za pomocą uproszczonych zasad, informuje Bloomberg.

Oprócz nowych sankcji, Bruksela opracowuje głównie mechanizmu przeciwdziałania omijaniu już istniejących restrykcji, a także pracuje nad ich rozszerzeniem, przede wszystkim w zakresie wysokich technologii i sankcji indywidualnych.

Jednocześnie unijni ambasadorowie nie dyskutowali jeszcze o wprowadzeniu maksymalnej ceny rosyjskiej ropy, o czym rozmawiali liderzy państw G7 na ostatnim szczycie w Niemczech. Jak informuje Bloomberg, nie ma poparcia dla ostrzejszych sankcji, których domagają się przez poszczególne państwa członkowskie.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał w czwartek Litwę i UE do zniesienia ograniczeń w transporcie towarów z Rosji do obwodu kaliningradzkiego, argumentując, że unijne sankcje wobec Moskwy nie powinny tam obowiązywać.

Unijni urzędnicy prowadzą obecnie rozmowy z Litwą w sprawie zwolnienia z sankcji ruchu towarowego między Rosją a jej kaliningradzką enklawą.

Jak podała w środę agencja Reutera, transport towarów między obwodem kaliningradzkim a pozostałą częścią Rosji może w ciągu kilku dni wrócić do normy. Taką informację przekazały agencji dwa źródła znające sprawę.

Według nieoficjalnych doniesień nad kompromisowym rozwiązaniem pracują unijni urzędnicy przy wsparciu Niemiec. Chodzi o zwolnienie obwodu kaliningradzkiego z unijnych sankcji obejmujących tranzyt niektórych rosyjskich towarów. Ruch ładunków między Rosją a enklawą byłby zwolniony z sankcji, ponieważ nie zalicza się do normalnego handlu międzynarodowego, gdyż obwód kaliningradzki jest częścią Rosji.

Ta koncesja mogłaby być udzielona tylko pod warunkiem, że przepuszczone towary byłyby wykorzystywane w obwodzie kaliningradzkim a nie eksportowane. Stawiałoby to przed Litwą trudne zadanie określenia docelowego przeznaczenia tranzytowanych towarów.

Rzecznik litewskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że Litwa będzie nadal konsultować się z Komisją Europejską w sprawie stosowania sankcji i że jakakolwiek ich zmiana nie może ograniczać się do Litwy. „Sankcje muszą być egzekwowane, a wszelkie podejmowane decyzje nie powinny podważać wiarygodności i skuteczności polityki sankcji UE” – powiedział rzecznik.

Jedna z osób, która ma bezpośrednią wiedzę w tej sprawie, powiedziała Reutersowi, że ​​spodziewa się, że kompromis zostanie osiągnięty do 10 lipca, a druga osoba powiedziała, że ​​może zostać ogłoszony w przyszłym tygodniu.

Na złagodzeniu sankcji ma zależeć Niemcom, które mają żołnierzy stacjonujących na Litwie i mogą zostać wciągnięte w konfrontację z Rosją, gdyby ta spełniła swoje groźby wobec Litwy. We wtorek jeden z rosyjskich senatorów otwarcie zagroził Litwie wojną w związku z blokadą tranzytu.

Dotychczas unijne sankcje wobec Rosji uniemożliwiają transport żelaza, stali i metali do Kaliningradu przez państwa UE.

Lista towarów sankcjonowanych zostanie rozszerzona o cement i alkohol od 10 lipca, węgiel w sierpniu i produkty naftowe, takie jak paliwo, w grudniu. Gdy rozpocznie się ostatnia faza, mniej więcej połowa ładunków wysyłanych do Kaliningradu z Rosji zostanie objęta sankcjami.

Kresy.pl / bloomberg.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply