Agencja Reutera podaje, powołując się na swoje źródła, że tzw. blokada obwodu kaliningradzkiego może zostać wkrótce złagodzona. Są za tym m.in. Niemcy, których żołnierze stacjonują na Litwie w ramach kontyngentu NATO.

Jak podała w środę agencja Reutera, transport towarów między obwodem kaliningradzkim a pozostałą częścią Rosji może w ciągu kilku dni wrócić do normy. Taką informację przekazały agencji dwa źródła znające sprawę.

Według nieoficjalnych doniesień nad kompromisowym rozwiązaniem pracują unijni urzędnicy przy wsparciu Niemiec. Chodzi o zwolnienie obwodu kaliningradzkiego z unijnych sankcji obejmujących tranzyt niektórych rosyjskich towarów. Ruch ładunków między Rosją a enklawą byłby zwolniony z sankcji, ponieważ nie zalicza się do normalnego handlu międzynarodowego, gdyż obwód kaliningradzki jest częścią Rosji.

Ta koncesja mogłaby być udzielona tylko pod warunkiem, że przepuszczone towary byłyby wykorzystywane w obwodzie kaliningradzkim a nie eksportowane. Stawiałoby to przed Litwą trudne zadanie określenia docelowego przeznaczenia tranzytowanych towarów.

Rzecznik litewskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że Litwa będzie nadal konsultować się z Komisją Europejską w sprawie stosowania sankcji i że jakakolwiek ich zmiana nie może ograniczać się do Litwy. „Sankcje muszą być egzekwowane, a wszelkie podejmowane decyzje nie powinny podważać wiarygodności i skuteczności polityki sankcji UE” – powiedział rzecznik.

Jedna z osób, która ma bezpośrednią wiedzę w tej sprawie, powiedziała Reutersowi, że ​​spodziewa się, że kompromis zostanie osiągnięty do 10 lipca, a druga osoba powiedziała, że ​​może zostać ogłoszony w przyszłym tygodniu.

Na złagodzeniu sankcji ma zależeć Niemcom, które mają żołnierzy stacjonujących na Litwie i mogą zostać wciągnięte w konfrontację z Rosją, gdyby ta spełniła swoje groźby wobec Litwy. We wtorek jeden z rosyjskich senatorów otwarcie zagroził Litwie wojną w związku z blokadą tranzytu.

Dotychczas unijne sankcje wobec Rosji uniemożliwiają transport żelaza, stali i metali do Kaliningradu przez państwa UE.

Lista towarów sankcjonowanych zostanie rozszerzona o cement i alkohol od 10 lipca, węgiel w sierpniu i produkty naftowe, takie jak paliwo, w grudniu. Gdy rozpocznie się ostatnia faza, mniej więcej połowa ładunków wysyłanych do Kaliningradu z Rosji zostanie objęta sankcjami.

CZYTAJ TAKŻE: Litewski europoseł: blokada Kaliningradu może zostać poluzowana

Kresy.pl / reuters.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. swojmil
    swojmil :

    Putin mierzy się ze śmiercią.
    Programiści zdiableni (czytaj: diabły/tytani/driady/vril1 co ludziom tysiąclecia kradli dusze a aniołom głosy) doszli do wniosku, że choroba może zrobić z Putina dyktatora bez zahamowań (w końcu po transferze neuralnym świadomości, klon nawet nie jest wiadomym, że jest klonem).
    Teraz wszystkie opcje na stole.
    Taki słaby fizycznie i miłośnie, taki durny gatunek, wręcz absurd kosmologiczny, że w ogóle to to istnieje, szturchany ciągle przez byle nędzę, jak pisał zdiablony Bajak/Cameron nadworny pisarz OSS (bo przecie vrile kontrolują elity też po drugiej stronie Atlantyku).
    Tak mi przykro. Zapowiada się kolejny wiek wojen i degradacji technologicznej. Teraz rozpalą ogień w sercu świata Polsce i cały świat zapłonie.