Ukraińcy blokowali przejście graniczne w Zosinie

Ukraińscy kierowcy niezadowoleni z przywrócenia przez Ukrainę opłat celnych i podatku VAT na samochody na niecałe 2 godziny zablokowali w piątek przejście graniczne w Zosinie.

Jak podała ukraińska służba Polskiego Radia, około stu ukraińskich kierowców zablokowało w piątek drogę do przejścia granicznego w Zosinie na polsko-ukraińskiej granicy. Edyta Krystkowiak z Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie poinformowała, że blokada zaczęła się między godz. 15 a 16. Policja zabezpieczyła miejsce blokady. Według niej zgromadzenie przebiegało spokojnie.

Blokada została zainicjowana w momencie, w którym na wjazd na Ukrainę oczekiwało około 500 pojazdów. Utworzyły one kolejkę długą na 8 kilometrów.

Kpt. Dariusz Sienicki z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej przekazał, że ukraińscy kierowcy wyrażali w ten sposób swoje niezadowolenie z przywrócenia od 1 lipca przez Ukrainę opłat celnych i VAT na przywóz na Ukrainę szeregu towarów, w tym samochodów.

Ukraińscy kierowcy zakończyli blokadę po rozmowie z przedstawicielem strony ukraińskiej, który do nich podszedł. Utrudnienia trwały niecałe 2 godziny – przekazał PAP kpt. Sienicki.

Jak wynika z doniesień ukraińskiego kanału Suspilne, nadzwyczaj długa kolejka na przejściu w Zosinie jest wynikiem zamknięcia od 27 czerwca dla samochodów osobowych sąsiedniego przejścia w Dorohusku i przekierowania wszystkich “osobówek” na przejście w Zosinie. Przejście w Dorohusku obsługuje wyłącznie ruch autobusów i samochodów ciężarowych. Ma to związek ze zwiększeniem się ruchu towarowego przez polsko-ukraińską granicę w wyniku niemożności eksportu ukraińskich towarów drogą morską przez Morze Czarne.

CZYTAJ TAKŻE: Ogromne kolejki do granicy – Ukraińcy próbują zdążyć ściągnąć samochody bez cła

W okresie od 5 kwietnia do 30 czerwca, kiedy na Ukrainie nie obowiązywały cła i VAT na import niektórych towarów, Ukraińcy sprowadzili do kraju prawie 240 tys. samochodów.

Kresy.pl / polskieradio.pl / wnp.pl / suspilne.media

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply