Zełenski z wizytą u Macrona, Poroszenko – w Berlinie i w Paryżu

W Paryżu w piątek gościli dwaj kandydaci na prezydenta Ukrainy: Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko. Obaj spotkali się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Poroszenko wcześniej spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel.

W piątek prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął w Pałacu Elizejskim Wołodymyra Zełenskiego, showmana, zwycięzcę I tury wyborów prezydenckich na Ukrainie i, jak wskazują ostatnie sondaże, obecnie zdecydowany faworyt II tury.

Według francuskich mediów, Paryż chce dowiedzieć się więcej o poglądach Zełenskiego i stąd propozycja spotkania, wystosowana przez jego sztab, została przyjęta.

Dzieląc się swoimi wrażeniami po spotkani z prezydentem Francji Zełesnki powiedział, że odbyło się ono w przyjacielskiej atmosferze, a rozmawiano o „sprawach ważnych dla Ukrainy”.

– Była bardzo fajna, ciepła atmosfera. Zobaczyłem przed sobą prawdziwego lidera zjednoczonej Europy – powiedział showman kandydujący na urząd prezydenta Ukrainy. Dodał, że rozmowy dotyczy spraw ważnych dla społeczeństwa ukraińskiego, w szczególności zakończenia wojny w Donbasie.

Służba prasowa Pałacu Elizejskiego poinformowała, że nie będzie żadnego oficjalnego komentarza po spotkaniu Macrona z Zełenskim. Według nieoficjalnych informacji, to ukraińscy politycy zwrócili się do Paryża z prośbami i możliwość spotkania z Macronem. Przystano na to z uwagi na „znaczenie Ukrainy dla Europy”.

Tego samego dnia w Paryżu gościł również urzędujący prezydent Ukrainy i rywal Zełenskiego, Petro Poroszenko. Wcześniej w piątek złożył wizytę w Berlinie, gdzie spotkał się z nową szefową CDU, Annagret Kramp-Karrenbauer, z którą rozmawiał o sprawach Donbasu i Krymu, a następnie z przedstawicielami partii Sojusz90/Zieloni i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Według Poroszenki, rozmowy z Merkel dotyczyły „strategicznego partnerstwa” między Kijowem i Berlinem, a także spraw dotyczących Donbasu (w tym wielkanocnego zawieszenia broni od 18 kwietnia). Ukraiński prezydent dodaje, że kanclerz pochwaliła postępu w rozwoju demokracji na Ukrainie w kontekście ostatnich wyborów.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Merkel była pytana, co powiedziałaby, gdyby ktoś stwierdził, że wspiera urzędującego prezydenta Ukrainy. Chodziło o to, że jak ujawniono wcześniej, zarówno Poroszenko, jak i Zełenski, zostaną przyjęci przez prezydenta Francji, podczas gdy kanclerz Niemiec chciała spotkać się tylko z Poroszenką. Merkel odparła, że zdecydowała się zaprosić „pana Prezydenta”.

– Jestem z nim w stałym kontakcie, niedawno spotkaliśmy się na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Spotykamy się regularnie, mamy stałą wymianę informacji. A czasem mamy wybory. Zdecydowałam się zaprosić go również dlatego, że dialog z nim jest dla mnie bardzo ważny – powiedziała kanclerz Niemiec.

Z Berlina Poroszenko udał się do Paryża na spotkanie z Macronem. Rozmowy dotyczyły, według oficjalnych relacji strony ukraińskiej, kwestii Donbasu i planowanych uzgodnień odnośnie rozejmu wielkanocnego, a także uwolnienia przez Rosję ukraińskich marynarzy.

Zobacz: Poroszenko o napięciach w relacjach z Polską i Węgrami: ręce Rosji są tu oczywiste

Zełenski spotkał się z Macronem o godz. 15:00. Poroszenko – trzy godziny później.

Przeczytaj: Portal ścigający „wrogów Ukrainy” chce sprawdzenia czy rosyjskie służby finansowały kampanię Zełenskiego

Unian / twitter / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. janusz123
    janusz123 :

    Jezdzi banderowska rodzina PIS z czapka po Europie hehehe, daj grosika… A to gl. sojusznik Kaczynskiego i jego teczowych kumpli- Misiewicz itd.. Tak Pornoszenko jak i Kaczynski licza dni do rozliczen za swoje zbrodnie (Majdan, Odessa, Donbas itd.)