W wyniku poważnego cyber-ataku na Kresy.pl, portal musiał zostać w piątek na kilka godzin wyłączony. Ocena sytuacji wskazuje, że celem ataku nie było tylko zablokowanie, ale wręcz zniszczenie portalu.

W piątek przed południem portal Kresy.pl stał się celem cyber-ataku. Zamiast strony głównej wyświetlała się grafika z upowcem, z nabitymi na bagnet czarnymi sylwetkami z twarzami Andrzeja Dudy, Benjamina Netanjahu i Władimira Putina, z podpisem w języku angielskim „To Nasza Ziemia”. Jednocześnie odtwarzał się hymn OUN.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zespół Kresy.pl przez parę godzin pracował nad usunięciem skutków ataku. Z tego względu konieczne było tymczasowe wyłączenie portal. Został przywrócony dopiero późnym popołudniem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Choć nasz portal już wcześniej był celem różnego rodzaju ataków, najczęściej DDoS, to tym razem sytuacja była znacznie poważniejsza. Zdaniem specjalistów, celem było nie zablokowanie go czy wyłącznie pokazanie siły, ale zniszczenie portalu Kresy.pl.

Jak wyjaśnia informatyk portalu, w wyniku cyber-ataku wykasowano wszystkie skrypty, wrzucając dodatkowo prowokacyjną grafikę z podkładem muzycznym. Zaznacza, że wszystkie aktualizacje były zainstalowane. Nie wiadomo, kto stoi za atakiem.

W ocenie redaktora naczelnego Kresy.pl, Tomasza Kwaśnickiego, atakujący poczynili na portalu spore szkody. Mocno ucierpiało archiwum zdjęć i grafik, m.in. skasowano znaczną ich część, wgraną w ubiegłym roku. Wciąż trwają pracę nad pełną oceną szkód i ustaleniem szczegółów ataku, a także nad przywróceniem zniszczonych zasobów. Red. Kwaśnicki podkreśla, że o sprawie zostaną powiadomione odpowiednie służby.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
23 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jwu
  jwu :

  A może to chodziło właśnie o to ,by po ataku zawiadomić odpowiednie służby,a one prowadząc śledztwo będą miały wgląd do wszystkich dokumentów i bazy danych ? Jak powtarza Ferdynand Kiepski,są na Świecie takie rzeczy ,które się nawet fizjonomom nie śniły(hi,hi).

 2. zefir
  zefir :

  Bez wątpliwości,to plus dla Kresów pl za niesienie trafnego wschodniego przesłania.Wroga szlag trafia dlatego w taki tchórzliwy sposób się odkrywa.Oczywiście autora możemy tylko zgadywać,ale dla mnie na gnidy Wjatrowycza majstrowanie to wygląda.On już wcześniej analogicznymi grafikami się posługiwał.

 3. Kas
  Kas :

  W Polsce jawnie działa banderowska jaczejka zajmująca się działaniami propagandowymi. Mają profil na FB pod nazwą „Dobrodziej”. W mojej ocenie oni mogą stać za tym atakiem, chociaż dowodów nie mam. Na na różnych forach internetowych, pod artykułami (np. na blogu ks. Isakowicza -Zaleskiego) pojawiają się często komentarze tych samych osób o wyraźnie probanderowskim nastawieniu, takich jak: Dariusz Hutman, Dariusz Łencio, Kuba Morgiel (także Jakub Morgiel), Roman Sidoruk, Paweł Bogdanowicz/Bohdanowicz (nie pamiętam dokładnie czy przez”g” czy przez „h”) oraz niejaki Tomasz Wiejski (chyba pseudonim). Na ogół wygląda to tak, że najpierw pojawia się jeden i publikuje jakiś prowokacyjny komentarz a potem pojawiają się inni z wyżej wymienionych i go popierają atakując oponentów. Trwa to już od kilku lat w wykonaniu tych samych ludzi, więc może to nie jest amatorska grupka entuzjastów banderyzmu, tylko jakiś zorganizowany zespół w tym celu właśnie powołany. Przy okazji zgłaszania organom tego cyberataku może warto napomknąć o tym profilu FB i tych ludziach których wymieniłem. Nawet jeżeli z tym atakiem nie mają nic wspólnego, to mają wystarczająco dużo „za uszami” w związku ze swoją działalnością w internecie i warto żeby ich jakieś służby prześwietliły.

  • Tutejszym
   Tutejszym :

   Z przyjemnością stwierdzam ,że jestem tutaj (na tym Forum) i obnażam się:
   jestem chory z nienawiści do ruskich władz i ich imperialnej wrogiej Polsce polityki.
   Krytykuję dziki kraj za rzeką gdzie panuje kult i uwielbienie upa.
   Nienawidzę i zwalczam wrogich nam – Polakom – ruskich i upowskich trolli.

   • Kojoto
    Kojoto :

    Piękne oświadczenie 🙂 gdyby jeszcze potrafił Pan trafnie ocenić obecną usraelską okupację Polski, to już w ogóle było by super. prawdę powiedziawszy powątpiewam w UPAdlińskie sprawstwo tego ataku, szczególnie że portal został zaatakowany zaraz po ukazaniu sie artykułu o naciskach Usraela w sprawie ekschumacji w Treblince.

   • Tutejszym
    Tutejszym :

    Czy potrafi Pan trafnie ocenić obecną „usraelską” okupację Polski,
    w powiązaniu z zagrożeniem wielkomocarstwowej polityki Rosji wobec Polski.
    Uprzejmie proszę Pana o rzeczywiste i realnie istniejące przykłady…
    Sama negacja otaczającej nas rzeczywistości jest logicznie i moralnie zakazana.
    Dwubiegunowa polityka i ocena do niczego nie prowadzi.
    Jesteśmy na to za głupi albo zbyt mądrzy aby się na to dać nabrać.
    Osobiście wierzę w profesjonalizm i obiektywizm śledztwa i śledczych w tej sprawie.
    Поживём – увидим jak mawiali starożytni Rosjanie.

    • Kojoto
     Kojoto :

     Zacznę od końca – osobiście powątpiewam w rzetelność i skuteczność śledztwa w sprawie ataku na Kresy.pl, ale obym się mylił. Co do dwubiegunowości – to właśnie obawiam się, że Pan równierz padł jej ofiarą, dając się wciągnąć w myślenie – albo Rosja (i Niemcy), albo USA (i żydzi). A to się przekłada na Polskie podwórkao – albo PO (i SLD), albo PiS. Natomiast zupełnie zapomina sie w tym o Polsce. Co do realnych przykładów… na litość! Czyta Pan chyba artykuły na Kresy.pl? To ja mam Panu palcem pokazywać? Wczoraj kolejna afera i upokorzenie Polski… a w ostatnich tygodniach dosłownie jedno za drugim, cała lista. Panie Tutejszym!

     • Tutejszym
      Tutejszym :

      Co do przykładów – na litość mnie Pan nie bierz – podaj pan fakty.
      Na tym Forum Anty-PISdzielcy mają przewagę,
      taka tutaj jest ich urodzaj, uroda i moda.
      Masz Pan rację, mamy wybór: albo Rosja albo Niemcy albo USA…
      Taki jest aktualny układ sił i wyborów na naszym polskim podwórku.
      Gratuluję Panu samokształcenia się i poglądów na podwórku kresy.pl
      Każdy układ sił i każdy pozytywny kierunek Polski na tym Forum będzie opluwany, taką mamy pogodę na tym portalu, tylu mamy ałtorytetów i miss intelaktu.