W wyniku poważnego cyber-ataku na Kresy.pl, portal musiał zostać w piątek na kilka godzin wyłączony. Ocena sytuacji wskazuje, że celem ataku nie było tylko zablokowanie, ale wręcz zniszczenie portalu.

W piątek przed południem portal Kresy.pl stał się celem cyber-ataku. Zamiast strony głównej wyświetlała się grafika z upowcem, z nabitymi na bagnet czarnymi sylwetkami z twarzami Andrzeja Dudy, Benjamina Netanjahu i Władimira Putina, z podpisem w języku angielskim „To Nasza Ziemia”. Jednocześnie odtwarzał się hymn OUN.

Zespół Kresy.pl przez parę godzin pracował nad usunięciem skutków ataku. Z tego względu konieczne było tymczasowe wyłączenie portal. Został przywrócony dopiero późnym popołudniem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Choć nasz portal już wcześniej był celem różnego rodzaju ataków, najczęściej DDoS, to tym razem sytuacja była znacznie poważniejsza. Zdaniem specjalistów, celem było nie zablokowanie go czy wyłącznie pokazanie siły, ale zniszczenie portalu Kresy.pl.

Jak wyjaśnia informatyk portalu, w wyniku cyber-ataku wykasowano wszystkie skrypty, wrzucając dodatkowo prowokacyjną grafikę z podkładem muzycznym. Zaznacza, że wszystkie aktualizacje były zainstalowane. Nie wiadomo, kto stoi za atakiem.

W ocenie redaktora naczelnego Kresy.pl, Tomasza Kwaśnickiego, atakujący poczynili na portalu spore szkody. Mocno ucierpiało archiwum zdjęć i grafik, m.in. skasowano znaczną ich część, wgraną w ubiegłym roku. Wciąż trwają pracę nad pełną oceną szkód i ustaleniem szczegółów ataku, a także nad przywróceniem zniszczonych zasobów. Red. Kwaśnicki podkreśla, że o sprawie zostaną powiadomione odpowiednie służby.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

25 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jwu :

  A może to chodziło właśnie o to ,by po ataku zawiadomić odpowiednie służby,a one prowadząc śledztwo będą miały wgląd do wszystkich dokumentów i bazy danych ? Jak powtarza Ferdynand Kiepski,są na Świecie takie rzeczy ,które się nawet fizjonomom nie śniły(hi,hi).

 2. Avatar
  zefir :

  Bez wątpliwości,to plus dla Kresów pl za niesienie trafnego wschodniego przesłania.Wroga szlag trafia dlatego w taki tchórzliwy sposób się odkrywa.Oczywiście autora możemy tylko zgadywać,ale dla mnie na gnidy Wjatrowycza majstrowanie to wygląda.On już wcześniej analogicznymi grafikami się posługiwał.

 3. Avatar
  Kas :

  W Polsce jawnie działa banderowska jaczejka zajmująca się działaniami propagandowymi. Mają profil na FB pod nazwą „Dobrodziej”. W mojej ocenie oni mogą stać za tym atakiem, chociaż dowodów nie mam. Na na różnych forach internetowych, pod artykułami (np. na blogu ks. Isakowicza -Zaleskiego) pojawiają się często komentarze tych samych osób o wyraźnie probanderowskim nastawieniu, takich jak: Dariusz Hutman, Dariusz Łencio, Kuba Morgiel (także Jakub Morgiel), Roman Sidoruk, Paweł Bogdanowicz/Bohdanowicz (nie pamiętam dokładnie czy przez”g” czy przez „h”) oraz niejaki Tomasz Wiejski (chyba pseudonim). Na ogół wygląda to tak, że najpierw pojawia się jeden i publikuje jakiś prowokacyjny komentarz a potem pojawiają się inni z wyżej wymienionych i go popierają atakując oponentów. Trwa to już od kilku lat w wykonaniu tych samych ludzi, więc może to nie jest amatorska grupka entuzjastów banderyzmu, tylko jakiś zorganizowany zespół w tym celu właśnie powołany. Przy okazji zgłaszania organom tego cyberataku może warto napomknąć o tym profilu FB i tych ludziach których wymieniłem. Nawet jeżeli z tym atakiem nie mają nic wspólnego, to mają wystarczająco dużo „za uszami” w związku ze swoją działalnością w internecie i warto żeby ich jakieś służby prześwietliły.

  • Avatar
   Tutejszym :

   Z przyjemnością stwierdzam ,że jestem tutaj (na tym Forum) i obnażam się:
   jestem chory z nienawiści do ruskich władz i ich imperialnej wrogiej Polsce polityki.
   Krytykuję dziki kraj za rzeką gdzie panuje kult i uwielbienie upa.
   Nienawidzę i zwalczam wrogich nam – Polakom – ruskich i upowskich trolli.

   • Kojoto
    Kojoto :

    Piękne oświadczenie 🙂 gdyby jeszcze potrafił Pan trafnie ocenić obecną usraelską okupację Polski, to już w ogóle było by super. prawdę powiedziawszy powątpiewam w UPAdlińskie sprawstwo tego ataku, szczególnie że portal został zaatakowany zaraz po ukazaniu sie artykułu o naciskach Usraela w sprawie ekschumacji w Treblince.

   • Avatar
    Tutejszym :

    Czy potrafi Pan trafnie ocenić obecną „usraelską” okupację Polski,
    w powiązaniu z zagrożeniem wielkomocarstwowej polityki Rosji wobec Polski.
    Uprzejmie proszę Pana o rzeczywiste i realnie istniejące przykłady…
    Sama negacja otaczającej nas rzeczywistości jest logicznie i moralnie zakazana.
    Dwubiegunowa polityka i ocena do niczego nie prowadzi.
    Jesteśmy na to za głupi albo zbyt mądrzy aby się na to dać nabrać.
    Osobiście wierzę w profesjonalizm i obiektywizm śledztwa i śledczych w tej sprawie.
    Поживём – увидим jak mawiali starożytni Rosjanie.

    • Kojoto
     Kojoto :

     Zacznę od końca – osobiście powątpiewam w rzetelność i skuteczność śledztwa w sprawie ataku na Kresy.pl, ale obym się mylił. Co do dwubiegunowości – to właśnie obawiam się, że Pan równierz padł jej ofiarą, dając się wciągnąć w myślenie – albo Rosja (i Niemcy), albo USA (i żydzi). A to się przekłada na Polskie podwórkao – albo PO (i SLD), albo PiS. Natomiast zupełnie zapomina sie w tym o Polsce. Co do realnych przykładów… na litość! Czyta Pan chyba artykuły na Kresy.pl? To ja mam Panu palcem pokazywać? Wczoraj kolejna afera i upokorzenie Polski… a w ostatnich tygodniach dosłownie jedno za drugim, cała lista. Panie Tutejszym!

     • Avatar
      Tutejszym :

      Co do przykładów – na litość mnie Pan nie bierz – podaj pan fakty.
      Na tym Forum Anty-PISdzielcy mają przewagę,
      taka tutaj jest ich urodzaj, uroda i moda.
      Masz Pan rację, mamy wybór: albo Rosja albo Niemcy albo USA…
      Taki jest aktualny układ sił i wyborów na naszym polskim podwórku.
      Gratuluję Panu samokształcenia się i poglądów na podwórku kresy.pl
      Każdy układ sił i każdy pozytywny kierunek Polski na tym Forum będzie opluwany, taką mamy pogodę na tym portalu, tylu mamy ałtorytetów i miss intelaktu.

 4. UPAdlina
  UPAdlina :

  Wszystkim wiadomo, że w Polsce panoszą się trzy wrogie nam agentury, o których wspomina Piskorski: „W Polsce rządzą CIA, Mosad i SBU”. Wiadomo też, że takie portale jak Kresy.pl są solą w oku głównie dla V banderowskiej kolumny w Polsce. Jej przedstawiciele pojawiają się także na Kresy.pl udając polskich patriotów, ale zawsze demaskuje ich choroba zwana RUSOFOBICZNYM PORAŻENIEM MÓZGOWYM. Znacie ich wszyscy. Nektórzy z nich figurują nawet w IPN jako wrogowie narodu polskiego. Przychodzą tu i próbują odwracać naszą uwagę od PRIORYTETÓW, majacząc o „mocarstwowej polityce Rosji wobec Polski”, zaś cakowicie ignorując anty-polskie działania prawdziwych i REALNYCH wrogów naszego kraju, jak np. bandycki uSSman, który chce Polskę ograbić z 300 mld dolarów i nie pozwala na uchwalanie pro-polskich ustaw, oraz wspiera banderyzm na ukrainie. Działają zgodnie ze swoją uchwałą oun z 1990 roku:

  FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990./W.Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”- Toronto 1995 – str. 372-379/

  „Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej…………”

  To jest ich PRIORYTET i zrobią wszystko, aby go realizować, nawet poświęcając swoich banderowskich herojów, których krytykują, aby zdobyć nasze zaufanie.

  Nie ulega wątpliwości, że głównymi wrogami Polski obecnie są trzy wymienione na wstępie anty-polskie siły: USA, Izrael i banderowska ukraina. Na pewno obecnie nie jest to Rosja, która zwalcza banderyzm na ukrainie i skutecznie osłabia jego uSSmańskiego anty-polskiego sponsora, co jest KORZYSTNE dla nas Polaków. Jednak bardzo niekorzystne dla banderowskiej ukrainy i jej popleczników, stąd kwiki tych środowisk w temacie Rosji. My jednak znamy tych kwiczącycyh i wiemy kim są, bo nie są anonimowi. IPN nie kłamie w ich temacie. Mogą więc kwiczeć tylko sobie, a muzom. Mogą też dokonywać takich hakerskich ataków jak ten tu opisany, ale nie zmienią tym FAKTÓW, które znamy.