Rzecznik PiS o rozmowach z protestującymi na granicy: doszło do jakiegoś kompromisu

Według relacji rzecznika PiS, Rafała Bochenka, podczas spotkania z protestującymi na przejściu granicznym w Medyce rolnikami, minister rolnictwa „częściowo przystała” na ich propozycje i „doszło do jakiegoś kompromisu”.

W środę rano w rozmowie w radiu RMF 24 rzecznik PiS, Rafał Bochenek mówił o wizycie aktualnej minister rolnictwa, Anny Gembickiej, na granicy i jej spotkaniu we wtorek wieczorem z protestującymi w Medyce polskimi rolnikami. Dodał, że będą jeszcze rozmowy z przewoźnikami. Pytany, jak sytuacja zostanie rozwiązana i czy rząd przystanie na propozycje organizacji branżowych, powiedział, że „częściowo” tak się stało.

„Wczoraj pani minister Gembicka częściowo przystała [na te propozycje – red.]. Doszło do jakiegoś kompromisu, jeżeli chodzi o różnego rodzaju rozwiązania i wsparcie dla producentów rolnych w zakresie chociażby kredytów obrotowych czy różnego rodzaju dopłat do zbóż. I te rozwiązania zostały zaprezentowane wczoraj, z tego co wiem, jest jakieś tam wstępne porozumienie” – poinformował Rafał Bochenek. Nie podał jednak żadnych bliższych szczegółów.

 

„Nie uczestniczyłem w tych rozmowach, one zakończyły się bardzo późnym wieczorem, ale jest porozumienie w tej sprawie i to cieszy” – dodał.

Zobacz: Ukraińscy kierowcy zablokowali samochody z pomocą humanitarną dla Ukrainy [+VIDEO]

W środę do protestujących ma pojechać aktualny minister infrastruktury, Alvin Gajadhur. „Mam nadzieję, że również ministrowi Gajdhurowi uda się dzisiaj wypracować rozwiązanie, które będzie akceptowalne dla wszystkich” – powiedział rzecznik PiS.

Czytaj także: Współorganizator strajku przewoźników trafił na listę „wrogów Ukrainy”, polski samorządowiec jest zastraszany

Zobacz również: Poseł Zapałowski (Konfederacja): polscy kierowcy czekają na Ukrainie dwa razy dłużej niż Ukraińcy w Polsce

Dodajmy, że wcześniej do sprawy odnieśli się też protestujący rolnicy z “Oszukanej Wsi”. Na swoim profilu na X napisali: “Ćwierkają wróbelki, że nowa minister rolnictwa chce przygotować program dopłat do ha kukurydzy w kwocie 4000 zł za ha, plan jest taki aby pokazać ze oni chcieli dać dużo, ale rząd Tuska tego nie zrobi. Szkoda, że bawią się naszym kosztem…”

Przypomnijmy, że w rozmowach z protestującymi polskimi przewoźnikami przedstawiciele Komisji Europejskiej zaproponowali m.in., by za straty spowodowane zniesieniem systemu pozwoleń dla ukraińskich kierowców Polacy otrzymywali rekompensaty ze środków polskich.

Przeczytaj także: Komisja Europejska ostrzega Polskę, oczekuje zakończenia protestu polskich przewoźników

Czytaj również: Konfederacja alarmuje: Ukraińcy grożą strajkującym na granicy przewoźnikom

Trzeba bardzo ostro i zdecydowanie powiedzieć Ukraińcom: albo skończycie z dyskryminowaniem polskiego transportu, albo my będziemy blokować wasze członkostwo w Unii Europejskiej – powiedział poseł PSL, marszałek senior Marek Sawicki.

Przeczytaj: Ukraińscy rolnicy dostali dopłaty z UE. Otrzymały je “małe” gospodarstwa – do 120 ha

RMF24 / Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply