Włączenie do orzekania trzech sędziów wybranych przez PiS w zamian za stopniowe powoływanie sędziów wybranych za czasów rządu PO-PSL – tak wygląda propozycja kompromisu rządu PiS w sprawie TK.

Do mediów wyciekło kompromisowe stanowisko polskiego rządu, które ma zostać przekazane Komisji Europejskiej. Można w nim przeczytać: Polska strona stanowczo oczekuje, że Prezes Trybunału Konstytucyjnegoniezwłocznie powstrzyma się od arbitralnego i niezgodnego z prawem zachowania, a więc umożliwi orzekanie sędziom wybranym zgodnie z obowiązującym prawem 2 grudnia 2015 r. tj. sędziemu TK Henrykowi Ciochowi, sędziemu TK Lechowi Morawskiemu i sędziemu TK Mariuszowi Muszyńskiemu“. Oznaczałoby to, że to prezes Trybunału Rzepliński będzie musiał wykonać pierwszy krok.

Dalej rząd prezentuje swoje ustępstwo: Polska strona zobowiązuje się doprowadzić do stworzenia ustawowego stanu prawnego umożliwiającego w przyszłości wprowadzenie do składu Trybunału Konstytucyjnego osób nieskutecznie wybranych w październiku 2015 r. przez koalicję PO-PSL do pełnienia funkcji sędziów TK(uchwały z wadą prawną): tj. Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka. Wprowadzanie tych osób do składu odbędzie się w przyszłości, stopniowo, na kolejne miejsca zwalniane przez sędziów kończących kadencję (grudzień 2016, maj 2017, lipiec 2019), tak by na każdym etapie skład Trybunału Konstytucyjnego nie przekroczył konstytucyjnej liczby 15 sędziów“.

Wspólnym ustępstwem będzie również publikacja dotychczas nieopublikowanych wyroków, ale rozstrzygnięcie dotyczące ustawy o TK zostanie opublikowane jako “historyczne”, co może oznaczać, że nie będzie miało mocy prawnej. Jednak aby o tym mówić, należy poczekać na projekt odpowiednij podstawy prawnej:

Polska strona spowoduje, że rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego wydane z naruszeniem prawa (w składzie nieznanym ustawie o TK) od 10 marca 2016 r. do chwili zawarcia kompromisu zostaną poddane odpowiedniej ustawowej konwalidacji, co umożliwi ich wprowadzenie do obrotu prawnego poprzez publikację w odpowiednim dzienniku urzędowym. Rozstrzygniecie z 9 marca 2016 r. dotyczące ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – mimo że nie spełniania przesłanek przewidzianych przez ustawę dla orzeczenia TK – zostanie opublikowane w ‘Monitorze Polskim’ jako ‘historyczne’. W tym celu zostanie stworzona odpowiednia podstawa prawna“.

kresy.pl / interia.pl / wpolityce.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply