„Tylko dwa głosy „za”, w tym jeden nasz – sromotnie przegraliśmy bój o siedzibę w Polsce prestiżowej instytucji UE” – napisała wtorkowa „Rzeczpospolita” (Rz).
Medium podaje, że Europejskie Centrum Cyberbezpieczeństwa w Przemyśle, Technologii i Badaniach Naukowych dla państw UE nie powstanie w Warszawie. Polska miała odpaść na starcie już podczas pierwszej tury głosowań. „Dostała dwa głosy… w tym jeden własny. Zwyciężyła propozycja Rumunii, by agencję umieścić w Bukareszcie. Za taką lokalizacją zagłosowało 15 z 27 państw członkowskich” – informuje „Rz”.
„Rz” zwraca uwagę, że walka o ściągnięcie do naszego kraju opisywanego centrum toczyła się w tym samym czasie co negocjacje o podział budżetu UE, w którym Polska postawiła weto. „procedury ruszyły 28 października, nad wyborem lokalizacji głosowano 9 grudnia” – pisze medium.
Zdaniem Andrzeja Halickiego, europosła KO i byłego ministra w rządzie PO-PSL jest to efekt „marginalizacji na własne życzenie”.
Zobacz także: Polska i Węgry zrezygnowały z weta. Jest porozumienie w sprawie budżetu UE
„Zabrakło politycznego poparcia, tu aktywność była po prostu znikoma, abstrahując od tego, że PiS w Unii się po prostu nie lubi” – rządowy ekspert od IT ocenia w rozmowie z „Rz”.
Czytamy, że Polska miała zaproponować trzy lokalizacje na warszawskiej Woli, zapewniając, że wszystkie biurowce są dostępne od zaraz, ale „mogą być dostosowane do przyjęcia pierwszych pracowników w ciągu dziesięciu tygodni od decyzji”, a „przewidywany termin spełnienia wszystkich wymogów formalnych i podpisania umowy najmu to trzy miesiące”. Rumunia, która zwyciężyła napisała, że agencję otworzy „niezwłocznie” po wskazaniu siedziby.
„Propozycja Polski była dobra, w wielu punktach lepsza od konkurencji, ale momentami niedopracowana pod takim kątem, by wygrać” – „Rz” cytuje anonimowe źródło w kancelarii premiera.
Zobacz także: Państwa UE przyjęły unijny pakiet budżetowy
W odpowiedzi na pytania „Rzeczpospolitej” kancelaria premiera tłumaczy, że „głosowanie nad siedzibą Europejskiego Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa odzwierciedlało wiele czynników”, m.in. zrównoważenie geograficzne instytucji unijnych, a „propozycja Rumunii miała przewagę ze względu na brak struktur organizacji UE w tym państwie”. W Polsce mieści się bowiem jedna europejska instytucja – Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX).
rp.pl / Kresy.pl
Starcia z Berlinem ciąg dalszy.