Rumunia zamierza pozyskać od USA samoloty wielozadaniowe F-35, w ramach programu modernizacji sił powietrznych.

We wtorek rumuńska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego poinformowała, że Rumunia zamierza zakupić amerykańskie samoloty wielozadaniowe 5. generacji F-35 Lightning II.

W komunikacie wydanym przez kancelarię prezydenta Rumunii podano, że „proces modernizacji Sił Powietrznych będzie kontynuowany poprzez nabycie najnowszej generacji samolotów F-35”. Wymieniono przym tym szereg zalet tych maszyn, m.in. uzbrojenie w broń precyzyjnego rażenia czy możliwość wymiany zaszyfrowanych danych z platformami powietrznymi i lądowymi w czasie rzeczywistym. Zaznaczono, że maszyny te umożliwiają dzięki temu osiągnięcie i utrzymanie przewagi w powietrzu, jako „warunku koniecznego dla zapewnienia suwerenności w państwowej przestrzeni powietrznej, a w racie konieczności jej obrony”.

Dodano też, że posiadanie F-35 umożliwi Rumunii wypełnianie jej zobowiązań jako członka NATO i Unii Europejskiej, a także będzie odstraszać potencjalną agresję.

Nie wiadomo na razie ile F-35 zamierza kupić Rumunia, ani kiedy spodziewałaby się dostaw. Prawdopodobnie pierwsze samoloty dotrą dopiero po 2030 roku.

Rumunia wyraziła zainteresowanie kupnem myśliwców F-35 od USA w lutym ubiegłego roku, gdy prezydent Klaus Iohannis oświadczył, że modernizacja rumuńskich sił powietrznych nie zakończy się na pozyskaniu F-16 i rozważany jest zakup samolotów 5. generacji.

Łącznie, rumuńskie siły powietrze zamówiły 49 używanych myśliwców F-16: 17 od Portugalii, które już weszły do służby oraz 32 od Norwegii, które zaczną być dostarczane od tego roku. Dzięki pozyskaniu tych myśliwców, Rumuni będą mogli wycofać ze służby stare myśliwce MiG-21. Same F-16 mają wypełnić lukę czasową i stanowić trzon sił powietrznych kraju do czasu dostarczenia F-35.

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej, Rumunia pilnie zwiększyła wydatki na obronność z 2 do 2,5 proc. PKB. W marcu br. ogłoszono zakup amerykańskich czołgów Abrams, natomiast w grudniu 2022 roku podpisano umowę o wartości 418 mln dolarów na dostarczenie siedmiu izraelskich dronów Watchkeeper X.

Przeczytaj: Media: Rumuński MON chce zakupić 54 czołgi Abrams

theaviationist.com / Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply