Media: w Rumunii może powstać nowa baza sił USA nad Morzem Czarnym

USA już w 2023 roku mogą uruchomić na terytorium Rumunii nową bazę wojskową nad Morzem Czarnym, celem wzmocnienia wschodniej flanki NATO – podają rumuńskie media.

Jak podał portal Radio Europa Libera oraz tygodnik „Newsweek Romania”, Amerykanie mogą jeszcze w tym roku uruchomić na terenie Rumunii nadczarnomorską bazę morską.

Podstawę prawną miałby stanowić Black Sea Security Act, uchwalony w grudniu 2022 roku przez Komisję Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych. Dokument stanowi, że USA uznają basen Morza Czarnego za obszar rosyjskiej agresji.

Ponadto, według amerykańskiego dokumentu, kraje Morza Czarnego są „niezbędne w przeciwdziałaniu agresji rządu rosyjskiego i przyczyniają się do zbiorowego bezpieczeństwa NATO”.

Rumuńskie media zwracają uwagę, iż Black Sea Security Act podkreśla potrzebę „stabilnej, rotacyjnej obecności morskiej NATO na Morzu Czarnym”. Zaznaczają też, że barierą w uruchomieniu amerykańskiej bazy wojskowej nad Morzem Czarnym może być konwencja z Montreaux z 1936 roku. Cytują jednak zarazem jeden z amerykańskich raportów, który opisuje, „w jaki sposób obejść” te przepisy. W raporcie zasugerowano, że amerykańscy żołnierze działaliby w ramach „małej czarnomorskiej floty”, operującą pod banderą Rumunii lub w ramach wojsk NATO.

Media z Rumunii podają też, że prawdopodobnym miejscem pojawienia się wojsk USA może być delta Dunaju, gdzie Amerykanie mogliby liczyć na wsparcie obrony powietrznej. Według tych informacji, miałoby to nastąpić jeszcze w tym roku.

Obecnie wojska USA stacjonują na terytorium Rumunii w trzech bazach wojskowych. Są to: bazy lotnicze Mihail Kogalniceanu (Mihail Kogălniceanu) koło Konstancy i Campia Turzii w Siedmiogrodzie oraz baza systemu rakietowego AEGIS Ashore w Deveselu.

Czytaj także: Z bazy USA w Rumuni skradziono paliwo warte 2 mln dol.

Rumunia jest jednym z kluczowych sojuszników USA w regionie Europy Środkowej, a zarazem ważnym nabywcą amerykańskiej broni i sprzętu wojskowego. W październiku 2020 roku Rumunia i USA podpisały 10-letnią „mapę drogową” współpracy wojskowej. Dokument zakłada, że Rumunia będzie modernizować swoją armię przez najbliższe 10 lat w oparciu o „mapę drogową” współpracy obronnej z USA. W dokumencie zapisane zostały strategiczne priorytety dotyczące zacieśnienia współpracy Rumunii i USA w regionie Morza Czarnego, stałej rotacji sił USA w Rumunii, intensyfikacji wysiłków w obszarze cyberbezpieczeństwa, a także modernizacji sił zbrojnych.

Przeczytaj: Amerykańskie drony MQ-9 w Rumunii

Czytaj również: Rumunia planuje odkupić od Norwegii 32 myśliwce F-16

Zobacz: Media: Rumunia zainteresowania kupnem Abramsów

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply