Okręt podwodny „Orjol” rosyjskiej Floty Północnej podczas ćwiczeń na Morzu Barentsa odszukał i „wyeliminował” jednostkę podwodną przeciwnika.

W piątek służba prasowa rosyjskiej Floty Północnej poinformowała, że wchodzący w jej skład okręt podwodny „Orjol” podczas ćwiczeń na Morzu Barentsa odszukał i wyeliminował wyobrażony okręt podwodny przeciwnika.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Załoga nuklearnego, przenoszącego rakiety okrętu podwodnego „Orjol” przećwiczyła zadania wojenne z zakresu zwalczania okrętów podwodnych na poligonach morskich na Morzu Barentsa” – czytamy w oświadczeniu służby prasowej Floty Północnej.

„Okręty podwodne przeprowadziły ćwiczenia taktyczne w zakresie odszukania i symulowanego wyeliminowania nieprzyjacielski okręt podwodny w bliskiej strefie morskiej. Załoga okrętu podwodnego z napędem nuklearnym z jednostki podwodnej Floty Północnej symulowała przeciwnika podczas manewrów” – dodano.

Jak poinformowano, rosyjscy marynarze ćwiczyli manewrowanie pod wodą i używanie sonaru w trybie aktywnego przeszukiwania, gotowość bojową załogi i algorytm postępowania w przypadku wykrycia i ataku na okręt podwodny przeciwnika. Ćwiczenia przeprowadzono bez faktycznego użycia torped. Wcześniej, załoga okrętu podwodnego „Orjol” (pol. Orzeł) ćwiczyła działania przeciwminowe, wspólnie z trałowcami Flotylli Kolskiej. Przeprowadzono też z powodzeniem przydzielone zadania z zakresu podwodnego kursu bojowego na morzu, zarówno w zanurzeniu, jak i w położeniu nawodnym.

Przeczytaj: Wielkie manewry rosyjskiej floty podwodnej, odpalono rakietę Buława [+VIDEO]

Czytaj również: Rosyjski dowódca chwali się, jak jego okręt podwodny przepłynął przez Cieśninę Beringa, niewykryty przez USA

Zobacz: Rosja prowadzi na Pacyfiku największe ćwiczenia wojskowe od lat. Okręt w okolicy Alaski spowodował alarm w USA

Okręt podwodny K-226„Orjol” jest jednostką trzeciej generacji Projektu 949A Antiej z napędem atomowym, w służbie operacyjnej od 1992 roku. Po raz pierwszy został wpisany na listę okrętów wojennych w 1990 roku, wówczas jeszcze do Marynarki Wojennej ZSRR, a w 1993 podniesiono na nim bander rosyjskiej marynarki wojennej.

W sierpniu br. pisaliśmy, że wielozadaniowe okręty podwodne o napędzie atomowym projektu 885M Woroneż i Władywostok, stawiane w stoczni Sewmasz, będą miały zmodernizowane pociski manewrujące Kalibr-M o zasięgu ponad 4000 kilometrów.

W lipcu, przemawiając w niedzielę w Sankt Petersburgu podczas corocznej parady morskiej, na której prezentowane są najlepsze rosyjskie okręty i lotnictwo morskie, prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że zdolności marynarki wojennej wzrosną i w tym roku otrzyma ona 40 nowych jednostek.

TASS / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz