Wielozadaniowe okręty podwodne o napędzie atomowym projektu 885M Woroneż i Władywostok, stawiane w stoczni Sewmasz, będą miały zmodernizowane pociski manewrujące Kalibr-M o zasięgu ponad 4000 km, dowiedziała się agencja prasowa Tass w piątek na forum przemysłu wojskowego Armia 2020.

Jak poinformowała w piątek rosyjska agencja prasowa Tass, podczas forum przemysły wojskowego Armia-2020 w Rosji ogłoszono, że wielozadaniowe okręty podwodne o napędzie atomowym projektu 885M Woroneż i Władywostok, stawiane w stoczni Sewmasz, będą miały zmodernizowane pociski manewrujące Kalibr-M o zasięgu ponad 4000 kilometrów.

„Nowe uniwersalne okręty podwodne będą przenosić głównie nowe pociski Kalibr-M o zasięgu ognia ponad 4000 km” – podało źródło.

Zobacz też: W sierpniu rozpoczną się testy rosyjskiego okrętu podwodnego z napędem atomowym “Kazań”

Nowe pociski manewrujące Kalibr-M będą w stanie dostarczyć do celu konwencjonalne pociski odłamkowo-burzące lub głowice nuklearne. Jak podkreśliło źródło, „nowe okręty podwodne będą lepiej przygotowane do misji strategicznego odstraszania niejądrowego w porównaniu do ich poprzedników”.

Okręty podwodne o napędzie atomowym Władywostok i Woroneż mają zostać ukończone w 2024 i 2025 roku, do rosyjskiej marynarki wojennej zostaną dostarczone w ramach istniejącego państwowego programu zbrojeniowego, czyli do końca 2027 roku.

Umowa na budowę wielofunkcyjnych okrętów podwodnych o napędzie atomowym Project 885M została podpisana podczas międzynarodowych pokazów uzbrojenia Armia-2019 latem 2019 roku.

Zobacz też: Rosja: Zwodowano Kniazia Olega – drugi okręt Boriej‑A

Podstawowy podwodny krążownik projektu 885 Siewierodwińsk wszedł do służby w rosyjskiej flocie północnej w 2014 roku, zmodernizowany czołowy okręt podwodny projektu 885M Kazań ma zostać dostarczony marynarce wojennej do końca 2020 roku.

Pięć okrętów podwodnych projektu 885M znajduje się na różnych etapach budowy w stoczni Sewmasz (część United Shipbuilding Corporation).

Okręty podwodne projektu 885 / 885M są uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr-PL i (lub) Oniks i docelowo będą wyposażone w pociski hipersoniczne Tsirkon jako podstawowe uzbrojenie.

Zobacz też: Amerykański atomowy okręt podwodny zatrzymał się u wybrzeży Norwegii

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply